بررسی اهمیت خاکبرداری در ساختمان سازی

ضرورت خاکبرداری در ساختمان سازی

خاکبرداری کردن یکی از اصول اولیه و مهم در ساختمان سازی می باشد و از اهمیت خاکبرداری در ساختمان سازی همین بس که قبل از شروع ساختمان سازی برای آماده کردن محل پی، عمل خاکبرداری انجام می شود. این عمل برای بدست آوردن یک سطح صاف بدون هیچ قلوه سنگ و هم چنین شن و ماسه ای می باشد. ساختمان هایی که به دلایل مختلف ریزش می کنند در برخی مراحل مهم از جمله خاکبرداری کردن دچار ضعف شدیدی می باشند. البته توجه به این نکته خالی از لطف نیست که بدانید در صورت خاکبرداری کردن حتما بلافاصله باید مرحله ی بعدی ساختمان سازی اجرا شود زیرا به هر دلیلی مخصوصا دلایل طبیعی مثل باران و … حتما دوباره باید زمین مورد نظر از جهات مختلف صاف و …. مورد بررسی قرار گیرد.

عملیات خاک برداری به دلیل سختی و مشقتی که دارد نیازمند وسایل، امکانات و تجهیزات بسیار مدرن و مهمی می باشد. از آن جایی که خاک برداری کردن یعنی برداشتن خاک از سطح زمین تا رسیدن به عمق آن، باید توجه داشت که چه زمانی و از چه نوع زمین هایی می توان خاک برداری یا گود برداری کرد. در این میان برای خاکبرداری کردن نکات بسیار زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه کرد که در بالا برخی از آن ها را گفتیم و دیگر نکته ای که در این میان باید به آن توجه کرد عدم خاکبرداری اضافی می باشد زیرا با این کار مصالحی که در کف وجود دارد به همراه جداره های آن از بین خواهد رفت.

اهمیت خاکبرداری

نکات مهم در مورد خاکبرداری

باید توجه داشته باشید که خاکبرداری کردن از مراحل بسیار مهمی می باشد که عوامل مختلفی می تواند در این عملیات تاثیر داشته باشد. برای مثال باید توجه داشته باشید که خاکبرداری کردن در زمین هایی که عمق پایینی مانند حداقل نیم متر دارند، مس توانند به وسیله ی دستگاه هایی مانند لودر انجام شوند اما اگر این عمق بیشتر شده یعنی حداقل بیشتر از نیم متر باشند باید از دستگاه هایی مانند بیل های مکانیکی استفاده کرد زیرا این دستگاه ها برخلاف لودر ها دقت اجرایی بالاتری دارند و بهتر می توانند جزئیات را تشخیص دهند. توجه داشته باشید که عملیات خاکبرداری تا چه حدی باید پیش برود که نه خیلی زیاد باشد و نه خیلی کم زیرا به دلایلی باعث آسیب وارد کردن به ساختمان می شود و در صورتی که بخواهید این اتفاق پیش نیاید شما باید دو برابر حالت عادی از مصالح مختلف استفاده کنید.

برای عملیات خاکبرداری باید دقت داشته باشید که تمام مراحل موجود مانند تهیه ی نقشه های فنی، تایید کردن نقشه ها توسط شهرداری، دریافت مجوز های لازم از شهرداری برای خاکبرداری و … را طی کرده تا در پایان کار یا حتی در میانه دچار مشکل نشوید.

البته مهم ترین نکته در عملیات خاکبرداری که باید به آن ها توجه کنید خسارت های ناشی از این عملیات می باشد که هر چند برخی ممکن است بر این باور باشند که این عملیات هیچ خسارتی ندارد ولی اگر توجه های لازم صورت نگیرد و این عملیات توسط افراد نا وارد صورت گیرد، ممکن است دچار خسارت های مالی و جانی بسیار زیادی شود.

 

اهمیت خاکبرداری

زمین های مناسب برای خاک برداری

همان طور که گفتیم باید توجه داشته باشیم که چه زمین هایی را می توان خاکبرداری کرد و چه زمین هایی را نمی توان زیرا برخی زمین ها اصلا مناسب برای عملیات خاکبرداری نیستند و مهندسین مربوطه باید این مورد را تشخیص دهند.

زمین هایی که می توان آن ها را خاک برداری کرد دارای انواع مختلفی می باشند که ما در این قسمت به بررسی و تعریف برخی از این زمین ها خواهیم پرداخت.

  1. زمین کلنگی: این زمین کلنگی با بیل و کلنگ برداشته می شود و انواع زمین هایی که داریم دارای دستی و لجنی نیز می باشد که این زمین کلنگی نسبت به زمین های دستی و لجنی نیز سخت تر می باشد.

  2. زمین دج: در گذشته از این وسیله برای حفاری زمین های متناسب استفاده می شد که این زمین هایی که با این وسیله حفاری می شوند، بسیار سخت هستند هم چنین در هنگام حفاری کردن رد کلنگ در این زمین ها باقی خواهد ماند به همین دلیل به آن زمین دج می گویند.

  3. زمین لجنی: این زمین های لجنی از جمله زمین هایی می باشند که از خاک های بسیار نرم که مانند خاک رس می باشند تشکیل شده اند. خاک این زمین به این صورت می باشد که در هنگام ترکیب شدن با آب یک حالت پلاستیک مانند به دست می آورد که اگر دستگاه یا ماشین های مختلف در این نوع زمین گیر بیفتند دچار مشکل زیادی می شوند.

  4. و …

این زمین ها به همراه برخی دیگر از زمین ها وجود دارند که با توجه به مهندس موجود مورد بررسی قرار گرفته و تایید می شود که می توان خاکبرداری کرد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آگهی های مرتبط

مقالات مرتبط