کراتین و احیا مو چیست؟

آیا کراتین به طور طبیعی در بدن ما پیدا میشود؟

کراتین، یک ماده مغذی طبیعی است که در بدن انسان (پوست مو و ناخن)، حیوانات و برخی گیاهان یافت می شود. این ماده عمدتاً در عضلات اسکلتی ذخیره شده و نقش مهمی در تولید انرژی در طول فعالیت های بدنی کوتاه مدت و شدید ایفا می کند.

این ماده در بدن نوزادان تا روزی 2 گرم تولید میشود و باعث پوست و موی باکیفیت کودکان است، اما با بالا رفتن سن، تولید طبیعی این ماده در بدن کاهش پیدا میکند و همین امر باعث میشود که در بزرگسالی پوست ، مو و ناخن های آسیب دیده تری داشته باشیم.

ساختار کراتین بسیار ساده میباشد و از آنجایی که کراتین نوعی پروتئین است به طور طیبعی نیز یافت میشود.

ساختار و عملکرد کراتین:

 • کراتین از سه اسید آمینه، آرژنین، گلیسین و متیونین تشکیل شده است.
 • در بدن، کراتین به فسفو کراتین تبدیل می شود که منبع ذخیره انرژی برای سلول های عضلانی است.
 • در طول فعالیت های شدید عضلانی، فسفو کراتین به آدنوزین دی فسفات (ADP) تجزیه می شود و آدنوزین تری فسفات (ATP)، که منبع اصلی انرژی سلول ها است، تولید می کند.
 • این فرآیند، به عضلات اجازه می دهد تا برای مدت کوتاهی، با حداکثر قدرت کار کنند.

منابع در دسترس کراتین برای عضلات و استخوان ها به شرح زیر است:

 1. منابع غذایی: کراتین به طور طبیعی در برخی از غذاها مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی و تخم مرغ یافت می شود. با این حال، مقدار کراتین موجود در این غذاها برای افزایش قابل توجه سطح کراتین در عضلات کافی نیست.
 2. مکمل های غذایی: مکمل های کراتین به صورت پودر، کپسول و مایع در دسترس هستند. رایج ترین نوع کراتین، مونوهیدرات کراتین است.

کراتینه و احیا مو چیست؟

هنگامی که موی های شما دچار آسیب های برگشت ناپذیر مثل سوختگی با رنگ دکلره یا حرارت و کات شدگی میشوند و بدن به اندازه کافی کراتین مورد نیاز برای ترمیم طبیعی را تولید نمیکند، راه حلی مناسبی به نام کراتینه و پروتئینه مو به میدان میاید. مواد کراتینه مو، محصولاتی هستند که برای صاف کردن، احیا و درخشان کردن مو استفاده می شوند. این مواد حاوی کراتین، پروتئینی هستند که به طور طبیعی در مو یافت می شود. کراتینه مو می تواند موهای وز، خشن و آسیب دیده را صاف، نرم و درخشان کند.به زبان ساده ، کراتینه مو مواد مغذی از دست رفته موهای شمارا برمیگرداند.

توجه داشته باشید که انجام کراتینه و احیا به پرسنل مجرب و کارآزموده نیاز دارد چرا که اگر به درستی انجام نشود ممکن آسیب های جبران ناپذیری به موهای شما وارد کند.

انواع مختلف مواد کراتینه و صافی:

تا قبل از سال 2020 سالن های زیبایی برای انجام کراتینه و صافی از مواد فرمالدهید دار استفاده میشد که متاسفانه در ایران و بعضی سالن های زیبایی به دلیل قیمت پایین تر و بازدهی مناسب ، استفاده از آنها هنوز رایج است. مواد فرمالدهید دار با گاز و بوی بسیاری همراه بودند و برای کف سر مشتری گزینه بسیار پر پرریسکی به حساب می آمدند. اما پس از سال 2020 مواد جدیدی با عنوان انقلاب صنعت صافی و احیا به بازار ارائه شدند که فاقد فرمالدهید بودند، ماندگاری بسیار بالاتری داشتند و به نسبت قیمت های صعودی آنها ویژگی چشم گیری نیز بود.

 • کراتینه برزیلی:این نوع کراتینه مو یکی از محبوب ترین نوع کراتینه ها است و برای موهای ضخیم و مجعد مناسب می باشد. اکثر کراتینه های برزیلی به تکنولوژی 2022 برزیل معروف هستند. فاقد فرمالدهید و گاز و بو بوده.کراتینه برزیلی می تواند موها را تا 100٪ صاف کند و ماندگاری آن بسته به مراقبت مشتری بین 1 سال تا 2 سال هستند.
 • کراتینه مکزیکی:این نوع کراتینه مو برای موهای متوسط ​​تا ضخیم مناسب است و می تواند موها را تا 70٪ صاف کند. ماندگاری بسیار کمتری نسبت به کراتینه های برزیلی و آمریکایی دارند.
 • کراتینه ژاپنی:این نوع کراتینه مو برای موهای ظریف تا متوسط ​​مناسب است و می تواند موها را تا 50٪ صاف کند. احیا این نوع کراتین ها بسیار بالا است.

کراتین مو برای چه کسانی مناسب است؟

قبل از انجام هرکاری و تصمیم برای کراتینه مو بهتر است از یک متخصص مو یا هیرتراپیست کمک بگیرید تا بتوانند شمارا بهتر مشاوره و راهنمایی کنند. اگر آسیب مو های شما به شدت بالا باشد، شاید بهتر باشد قبل از صافی به احیا و سالم کردن موهای خودتان فکرکنید. دقت کنید که تصمیم نهایی تراپی مناسب موهای شما با هیرتراپیست شما هست.

اما به زبان ساده کراتینه مو یک روش درمانی محبوب است که می تواند موهای وز، خشن و آسیب دیده را صاف، نرم و درخشان کند. این روش با استفاده از محصولاتی حاوی کراتین، پروتئینی که به طور طبیعی در مو یافت می شود، انجام می شود. کراتین به مو نفوذ کرده و ساختار آن را از داخل بازسازی می کند، که باعث صافی، نرمی و درخشندگی مو می شود.

 

کراتینه مو برای انواع مختلف مو مناسب است، از جمله:

 • موهای فر و مجعد: کراتینه مو می تواند موهای فر و مجعد را تا حد زیادی صاف کند و وزی مو را از بین ببرد.
 • موهای وز: کراتینه مو می تواند موهای وز را صاف و یکدست کند و از ایجاد گره در مو جلوگیری کند.
 • موهای خشک: کراتینه مو می تواند موهای خشک را آبرسانی و مرطوب کند و از خشکی و شکنندگی مو جلوگیری کند.
 • موهای آسیب دیده: کراتینه مو می تواند موهای آسیب دیده در اثر رنگ، دکلره، حرارت و عوامل شیمیایی را ترمیم و بازسازی کند.
 • موهای فاقد مواد مغذی: اگر به هر دلیلی ساقه موهای شما ازمواد مغذی مثل آب ، پروتئین ، کراتین و ویتامین ها خالی شده باشد کراتین و پروتئین تراپی میتوانند به شما در جهت بازگرداندن سلامت موهایتان کمک کنند.

 

مزایای کراتینه مو و دلایل انجام آن

دلایل متعددی برای انجام کراتینه مو وجود دارد، از جمله:

 • صاف کردن موهای فر و مجعد: کراتینه مو می تواند موهای فر و مجعد را تا حد زیادی صاف کند و وزی مو را از بین ببرد.
 • کاهش وزی مو: کراتینه مو می تواند موهای وز را صاف و یکدست کند و از ایجاد گره در مو جلوگیری کند.
 • آبرسانی و مرطوب کردن موهای خشک: کراتینه مو می تواند موهای خشک را آبرسانی و مرطوب کند و از خشکی و شکنندگی مو جلوگیری کند.
 • ترمیم موهای آسیب دیده: کراتینه مو می تواند موهای آسیب دیده در اثر رنگ، دکلره، حرارت و عوامل شیمیایی را ترمیم و بازسازی کند.
 • افزایش درخشندگی مو: کراتینه مو می تواند به موها درخشش و براقی طبیعی بدهد.
 • حفاظت از مو در برابر عوامل مضر محیطی: کراتینه مو می تواند یک لایه محافظ روی مو ایجاد کند که از مو در برابر عوامل مضر محیطی مانند اشعه UV، آلودگی و کلر محافظت می کند.
 • حفظ رنگ مو: کراتینه مو می تواند به حفظ رنگ مو کمک کند و از محو شدن زودهنگام آن جلوگیری کند.
 • حالت پذیری آسان تر مو: کراتینه مو می تواند حالت پذیری مو را آسان تر کند و از گره خوردن مو جلوگیری کند.
 • کاهش زمان سشوار کشیدن: کراتینه مو می تواند زمان سشوار کشیدن مو را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

پروتئین تراپی مو: احیا و بازسازی موهای آسیب دیده

پروتئین تراپی مو، یک روش درمانی محبوب برای تقویت، احیا و بازسازی موهای آسیب دیده است. این روش با استفاده از محصولاتی حاوی پروتئین ها و آمینو اسیدها، که اجزای اصلی ساختاری مو هستند، انجام می شود. پروتئین ها به مو نفوذ کرده و ساختار آسیب دیده آن را از داخل بازسازی می کنند، که باعث افزایش استحکام، ضخامت، و درخشندگی مو می شود.

پروتئین تراپی مو برای چه کسانی مناسب است؟

 1. پروتئین تراپی مو برای افرادی که موهایشان:
 2. آسیب دیده و ضعیف شده است.
 3. خشکی و موخوره دارد.
 4. شکننده و نازک است.
 5. فر و مجعد است و به سختی حالت می گیرد.
 6. رنگ شده یا دکلره شده است و بر اثر رنگ ودکلره آسیبب شدید مو دارند.
 7. در اثر حرارت و مواد شیمیایی آسیب دیده است.

چرا باید پروتئین تراپی مو انجام بدیم؟

 • تقویت و استحکام مو: پروتئین ها به مو نفوذ کرده و ساختار آن را از داخل تقویت می کنند، که باعث افزایش استحکام و مقاومت مو در برابر شکستگی و خوردشدگی می شود.
 • افزایش ضخامت مو: پروتئین تراپی مو می تواند به طور موقت ضخامت مو را افزایش دهد و موها را پرپشت تر نشان دهد.
 • کاهش موخوره: یکی از دلایل اصلی موخوره خشکی مو وپوک شدن مو در اثر کمبود مواد مغذی است.پروتئین تراپی مو می تواند موخوره را ترمیم کند و از ایجاد موخوره جدید جلوگیری کند.
 • افزایش درخشندگی مو: پروتئین تراپی مو باعث درخشان تر و براق تر شدن موها می شود.
 • حفظ رطوبت مو: پروتئین تراپی مو می تواند به حفظ رطوبت مو کمک کند و از خشکی مو جلوگیری کند.
 • حالت پذیری آسان تر مو: پروتئین تراپی مو می تواند حالت پذیری مو را آسان تر کند و از گره خوردن مو جلوگیری کند.

 

انواع پروتئین تراپی مو:

پروتئین تراپی ساده: این نوع پروتئین تراپی مو با استفاده از محصولات حاوی پروتئین هیدرولیز شده انجام می شود و برای موهای ضعیف و آسیب دیده مناسب است.

پروتئین تراپی کراتینه: این نوع پروتئین تراپی مو با استفاده از محصولات حاوی کراتین، پروتئین طبیعی مو، انجام می شود و برای موهای فر و مجعد و موهای رنگ شده یا دکلره شده مناسب است.

پروتئین تراپی ابریشم: این نوع پروتئین تراپی مو با استفاده از محصولات حاوی پروتئین ابریشم انجام می شود و برای موهای خشک و شکننده مناسب است.

نکات مهم  قبل و بعد از انجام هرگونه تراپی اعم از کراتین و پروتئین:

 • اگر باردار یا شیرده هستید حتما قبل از انجام کراتینه و احیا از پزشک خود مشورت بگیرید.
 • اگر مشکل هورمون یا تیروئید دارید یا قرص های اعصاب و کورتون مصرف میکنید حتما با پزشک مخصوص خود مشورت کنید و هیرتراپیست خود را در جریان بگذارید.
 • از انجام کراتین مو و پروتئین تراپی در روز های قاعدگی خود خودداری کنید.
 • اگر کف سر چرب یا مشکل ریزش دارید حتما آنرا با هیرتراپیست خود مطرح کنید تا برای خرید شامپو و محصولات مناسب خودتان به شما کمک کنند.
 • بعد از انجام هرگونه تراپی باید از شامپو های بدون سولفات (با توجه به نیاز کف سر خودتان) و ماسک های مناسب استفاده کنید.
 • بعد از هر حمام باید موهای خودتان را به صورت کامل با باد سشوار خشک کنید.
 • در استخر، آب های شور و هنگام عرق کردن باید مراقبت های لازم را انجام دهید.

در انتها، برای سلامت کامل موهای خودتان بهتر است به یک متخصص مجرب ارجاع کنید و به مشاوره های آنها گوش بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آگهی های مرتبط

مقالات مرتبط