مقایسه ی ایسیو موتور سیکلت با ایسیو خودرو

مقایسه ی ایسیو موتور سیکلت با ایسیو خودرو

ایسیو موتور سیکلت و ایسیو خودرو

   سیستم هــــــــــای الکترونیکی خـــــودرو یــک میـــکرو کنترل است، واحــــــد کنتـــــرل الـــکتریکی یا (Electronic Control Unit ) ECU نامیده می شود که در ماشین های انژکتوری بکار می رود . طراحی و ساخت ECU از مهمتزین فنآوری کلیدی صنعت خودرو می باشد به مجموعه ای از سخت افزار و نرم افزار است و وظیفه آن نظارت، تنظیم یا هدایت ویژه خودرو را بر عهده دارد. مهمترین کاربرد ECU  در خوردرو شامل ترمز ضد قفل (Abs) سیستم ایمنی کیسه هوا (Airbag) و برف پاکن حساس به باران را بر عهده دارد ساخت تکنولوژی ECU به سیستم انژکتوری شرکت بوش (Bochs) آلمان در سال 1968 روی خودرو فولکس واگن VW1600TL نصب شد. میکرو کنترلر یک کامپیوتر کوچک است که همه اجزای آن، مانند واحد پردازش مرکزی CPU ، واحدهای ورودی وخرو (I/O) حافظه های گوناگون پاک شدنی (Erasable) و پاک نشدنی (Read Only) برای نگه داری برنامه ها و داده ها ، معمولا بر روی یک تراشه نصب شده اند ، نکته مهم در ساخت سخت افزار واحد کنترل الکترونیکی ، ایسادگی آن در برابر تغییر دما ، رطوبت و تکان های شدیدی که پس از نصب در خودرو در معرض آن قرار دارد و همچنین قابلیت بالای سازگاری الکترو مغناطیسی(EMC) آن است .اهمیت و نقش اقتصادی و تکنیکی ECU و به ویژه نرم افزار آن در ساخت خودرو روز به روز در حال افزایش است. بر طبق پیش بینی های انجام شده ، سهم الکترونیک در هزینه ساخت خودرو از 22 درصد در سال 2000 به 35 درصد در سال 2010 می رسد همچنین سهم هزینه نرم افزار الکترونیکی به کار گرفته شده در خودرو از 20 درصد در سال 2000 به 38 درصد در سال 2010 خواهد رسید .

 

به طور کلی واحدهای کنترل الکترونیکی تواناایی انجام سه کارکرد زیر را دارند :

نظارت (Monitoring) بر کارکرد های خودرو و آگاه کردن راننده از آن ، مانند نظارت بر مصرف سوخت و آگاه کردن راننده از مصرف لحظه ای یا میانگین سوخت ، یا نظارت بر موقعیت درها و آگاه کردن راننده از باز بودن آنها .

تنظیم (Regulating) کارکردهای خودرو به وسیله بهینه کردن همواره ی آنها ، مانند تنظیم مصرف سوخت موتور توسط واحد کنترل الکترونیکی سیستم انژکتوری .

کنترل (Controlling) کارکردهای خودرو از طریق محاسبه کمیات خروجی بر پایه داده های ورودی ، مانند : کنترل ترمز به وسیله سیستم ضد قفل (ABS) .در بیشتر واحد های کنترل الکترونیکی سه کارکرد نظارت ، تنظیم و کنترل توامان وجود دارند .

مجموعه واحدهای کنترل الکترونیکی یک خودرو را می توان به  چهار حوزه کاربردی تقسیم کرد :

 1.  اتاق (Body) ، مانند شیشه بالابر ، تنظیم صندلی و برف پاک کن اتوماتیک .
 2. انتقال نیرو (Power Train ) ، مانند کنترل موتور و دنده
 3. دینامیک حرکت (Chasis / Driving functions  ) مانند Distronic , Esp  و ABS .
 4. تلماتیک (Telematic/infotainment/multimedia) ، مانند سیستم راهیابی (Navigation) ، رادیو ، تلفن و اینترنت .

انواع ایسیو

مهم ترین انواع ECU های خودرو عبارت اند از:

 • ماژول کنترل موتور
 • ماژول کنترل بدنه
 • ماژول کنترل پیشران
 • ماژول کنترل انتقال
 • ماژول کنترل ABS
 • ماژول HVAC
 • ماژول کنترل ایربگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آگهی های مرتبط

مقالات مرتبط