نون روز
نون روز
جک پارکینگی

ساختار جک درب پارکینگ به چه صورت است؟

ساختار جک درب پارکینگ به چه صورت است؟

جک پارکینگی

 جکها از راه موتور الکتریکی کار میکنند که منبع تغذیه AC و DC می باشد.ریموت­ها روی مدار فرمان کد می‌شوند. هنگامی که ریموت­ها فشرده شود دستوری به مدار فرمان داده می‌شود و جریان به بازوهای جک ارسال می‌شود و در باز میشود.جک درب پارکینگ در صورت حرکت قادر است خطرناک باشد.به این مفهوم که اگر جسمی یا شخصی میان در باشد و در بر روی آن بسته شود.جهت پیشگیری از این مسئله جک ها یک فتوسل دارند.فتوسل ها دستگاه های کوچکی هستند که مقابل هم بر روی دیواره پارکینگ نصب می‌شوند.هنگامی که جسم یا فردی میان در قرار بگیرد فتوسل ها امکان بسته شدن در را روی آن نمی دهد تا آن مانع به طور کامل از سر راه کنار برود.

 بنابراین این دستگاه کوچک در جک بسیار با اهمیت است ولی باید جهت کارکرد درست آن، به طور مرتب آن را چک کرد و از سالم بودن آن اطمینان پیدا کنید.از این رو میتوانید از نوارهای امنیتی لاستیکی برای لبه اصلی در پارکینگ خود استفاده کنید.  هنگامی که این ضربه ­های لاستیکی به جسمی برخورد کنند آسیبی به جایی وارد نمیکند و موجب توقف درب می‌شود و آن را از اشیای مانده میان در دور میکند.مناسب ترین کاری که شما در زمان باز و بسته شدن در انجام می دهید این است که از آن دوری کنید و تداخلی در عملکرد آن به وجود نیاورید‌.از این رو به شکل مستمر فلاش مقابل در را چک کنید که درست کار کند و در زمان باز و بسته شدن روشن باشد. زیرا این یک ابزار هشداردهنده است و به وسایل نقلیه و افراد هشدار می دهد که در حال بسته یا باز شدن است.

جک پارکینگی

 مزایای استفاده از جک پارکینگی

 درهایی که درگذشته برای پارکینگ به شکل سنتی کار میکنند از نظر ایمنی ضعیف و ریسک فراوانی دارند.زیرا به آسانی به وسیله سارقین باز میشود، ولی استفاده از جک پارکینگی ایمنی منزل شما را بیشتر میکند و کار را برای دزدان مشکل‌تر می‌کند.
افزون بر حفظ امنیت و ایمنی موجب راحت شدن کار شما میشود.برای مثال در فصل زمستان که هوا برفی و بارانی است لازم نیست از ماشین بیرون بیاید و در را خودتان باز کنید و یا در ساعت پایانی شب و بامداد با وجود خطرات زیاد لازم به پیاده شدن از خودرو نمی باشد.به راحتی با فشردن یک دکمه در اتوماتیک باز میشود.درهای اتوماتیک قادرند با اکسس کنترل ترکیب شوند و به وسیله کارت و تگ و یا اثر انگشت در پارکینگ باز میشود.این مورد از نظر ایمنی بسیار مناسب است.شما محدودیتی دربرگزیدن در پارکینگ ندارید.امروزه دربازار گونه­های مختلفی از جعبه­های اتوماتیک وجود دارد.
تنها لازم است ویژگی­های مدنظر خود را به یک متخصص حرفه ای در این زمینه بدهید تا مناسب ترین جک را از نظر مرغوبیت و قیمت به شما معرفی کند.
جکهای پارکینگی یک ریموت کنترل با فرکانس­های مختلف دارند که می توان از فاصله های کم یا زیاد در را باز کند ولی باید شما آن را از فاصله کمتری استفاده نمایید تا از نظر ایمنی مشکلی برایتان پیش نیاورد. چون امکان دارد از راه دور در را باز کنید و تا هنگامی که خودروی شما به در برسد فرد غریبه و یا دزدی از در داخل منزل شود به همین ترتیب می توانید از ریموت های غیر قابل کپی استفاده کنید تا در زمان سرقت و یا زمانی که به شخص دیگری می‌دهید نتواند از روی آن کپی کند.

 جک درب پارکینگ یک دکمه خلاص کن دارد برای مواقعی که برق برود و یا مشکلی در عملکرد جک باشد با فشار دادن دکمه خلاص کن در به صورت دستی باز و بسته می شود.جکهای پارکینگی لازم به چک کردن و مراقبت دارند و بعد از یک مدت باید آنها را چک کرد و سرویس،روغن کاری کنید تا عملکرد خود را به طور صحیح صورت دهد و از عمر آنها کم نشود.

انواع جک پارکینگی

 انواع جک پارکینگی

 جکهای تلسکوپی:این مدل جک برعکس جک­های ماردونی مهره ماردون درون شفت استیل قراردارد.و با دوران میله ماردون که شبیه پیچ است مهره ماردون به طرف عقب یا جلو حرکت میکند. طول اهرم بلندتر است و معمولاً شفت‌های40، ۵۰ و ۶۰ سانتی متری دارند که موجب می‌شود سرجک به کانون در نزدیک­تر باشد و درب  بهتر جمع می شود و موجب امنیت بیشتر درب میشود. محدودیت های آن کمتر است و با بیشتر درها سازگار است چه درون باز شود و چه بیرون باز شود با اکثر درها هماهنگ میشود.

جک های الکترومکانیکال:با پیشروی هرچه بیشتر در صنعت برق در دنیا و تولید موتورهای الکتریکی کوچک با بازده بالا، توجه طراحان صنعت درب برقی به طرف موتورهای الکتریکی بیشتر شده است. موتورهای الکتریکی پر قدرت و کوچکی بودند و افزون بر آن برق در تمام دنیا معمولا در دسترس می باشد.
بازوها معمولا کوچک ساخته می شوند و بهای زیادی هم ندارد و تعمیر دوره‌ای و تعمیر و نگهداری آن هم به شکل ساده تعمیر میشود و تکنولوژی خاصی هم ندارد.
در حقیقت آنچه که درهای برقی را عمومی کرده بازوهای الکترومکانیکال بوده.گیربکس وصل شده به موتور الکتریکی قدرت و چرخش لازم جهت باز و بسته کردن در را به وجود می آورد.
گیربکس درب الکترومکانیکال تشکیل شده از چند چرخ دنده و میل ماردون چنانچه اصطکاک بالایی داشته باشد ولی از مواد مرغوب استفاده شود سالیان سال بدون اشکال کار می‌کند.با رایج شدن سیستم های الکترومکانیکال صنعت درهای برقی معمولاً در همه دنیا عمومی شده است. در کشورما ایران نیز با وارد شدن سیستم‌های الکترومکانیکال درهای برقی بسیار عمومی و رایج شده اند.

 جک های پنوماتیکی
سیستم های پنوماتیکی با فشار باد کار میکند این نوع جک لازم به بازدیدهای دوره ای کمتری دارد و نشتی روغن ندارد و در مقایسه با هیدرولیک قیمت آن کمتر است.
ضعفی که در این سیستم وجود دارد نیروی کم این سیستم در مقایسه با سیستم های هیدرولیکی است.
نقطه ضعف دیگری که دارد شیلنگ‌های رابط باد فشرده میان کمپرسور هوا و جک­ها می باشد که در زمان خودش پیشرفت زیادی نکرده است.ولی بعضی اوقات هم کمترین نشتی هوا در اتصالات سبب می‌شود تا کمپرسور هوا برای زمان بیشتری کار کند و زودتر آسیب ببیند.
مورد دیگر امنیت کم این درب­ها و آلودگی صوتی فراوان آن می باشد.

 نکات مهم در نصب جک برقی پارکینگ

 نصب کردن جک­ برقی کار بسیار دقیق و مهمی است که باید توسط کارشناسان ماهر دراین حوزه انجام شود.
نصب کردن جک پارکینگ توجه و تمرکز بسیاری را لازم دارد.چنانچه فردی مهارت و توانایی لازم را ندارد به نصب جک برقی می‌پردازد. امکان دارد مشکلاتی مثل کم شدن کیفیت و کارکرد جک را به وجود بیاورد.

در زمان خرید جک پارکینگی به موارد زیر توجه لازم را داشته باشید.

۱-وزن در:جهت انتخاب جک‌پارکینگی باید وزن هر لنگه‌درب را به طور تقریبی بدانید چون جک های پارکینگی برای وزن­های متفاوت تولید شده‌اند و اگر این مورد رعایت نشود.دوام و طول عمر جک پارکینگی کمتر می‌شود.

۲- تعداد رفت و آمد روزانه:هرچقدر مقدار رفت و آمد در ساختمان ها زیاد باشد باید از جک در پارکینگی بهتر و قوی تر استفاده شود.  ساختمانی که در بیشترین حالت ۲۰ یا ۳۰ واحد تردد خودرو دارد می‌تواند از درهای اتوماتیک الکترومکانیک استفاده کند.ولی برای مجتمع های تجاری یا ساختمانی با میزان رفت و آمد بالا سیستم های هیدرولیکی توصیه میشود.

 3-عرض درب:استاندارد درب­های ساخته شده جهت هرلنگه عموماً یک و هشت دهم متر میباشد.که دراین مقدار همه جک­ها امکان کارکرد مناسب را دارند.ولی اگر عرض در زیادتر ازحد استاندارد باشد باید از جک‌های با شفت بلندتر استفاده کرد.در ویژگی‌های همه جکهای پارکینگی این مقادیر نام برده شده است تا مشتری انتخاب صحیحی داشته باشد.

۴-نصب مناسب:ارزش کیفیت نصب نباید از یاد برده شود.معمولاً کاربران به کیفیت جک درب بیشتر از نصب آن اهمیت میدهند و این موجب می‌شود تا بعد از نصب با مشکلات زیادی مواجه شوند.که موجب اذیت کاربران و کمتر شدن عمر جک­ها شود.

۵-نصب قفل برقی روی در:بیشترین جک­های پارکینگی به صورتی طراحی شده اند که زمانی در بسته می شود گیربکس آنها قفل می‌شود و با فشردن آن از بیرون در باز نمی‌شود.اما اگر دو نفر همزمان با فشار خیلی زیاد از بیرون به در نیرو وارد کنند و یا اتومبیلی در زمان سر و ته کردن در کوچه با درب پارکینگ شما برخورد کند این امکان وجود دارد که شفت جک کج شود و بین در باز بماند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


5 + = شش