آشنایی با ماشین های سنگ زنی و کاربرد آن ها

اهداف اصلی ماشین آلات صنعتی

 • بالا بردن دوره عمر مفید دستگاه ها و ماشین آلات.
 • بالا بردن توانایی اطمینان دستگاه ها و ماشین آلات.
 • بالا بردن عملکرد کلی دستگاه ها.
 • کاهش پیدا کردن تعمیرات اتفاقی دستگاه ها و ماشین آلات.‌
 • کاهش دادن مبالغ توقف های خط های تولید که به خاطر خرابی های دستگاه به وجود می آید.

یک شرکت عالی رتبه در همه زمینه‌ ها مثل سیستم‌ هایی تولیدی، اطلاعاتی، خرید و فروش، بازاریابی مهندسی و کیفیت در سطح عالی تلاش می کنند. از دیگر ویژگی های مهم یک سازمان تولیدی ممتاز، داشتن تشکیلات نگهداری و تعمیراتی ممتاز است. در این بخش ویژگی های یک سیستم نگهداری و تعمیرات در یک شرکت مناسب مورد بررسی قرار گرفته است و این ویژگی ها  مطابق با فهرست زیر تنظیم شده است . این فهرست قادر است مانند چک لیستی برای تقسیمات  درونی سیستم و درک مقدار تفاوت از یک سیستم نت ممتاز مورد استفاده قرار می گیرد.
این سیاست ها بر این باور پایه‌گذاری شده است که غالباً خرابی‌های  ماشین آلات و تجهیزات و ماشین آلات صنعتی بعد از رسیدن به مرحله‌ای مشخص، نشانه هایی از خود بروز می دهند. که می‌توان این نشانه ها را به شکل ارتعاش، صدا، امواج آلتراسونیک، ذرات فرسایشی، دما و غیره … نشان داده شده و رخداد خرابی را پیش بینی کرد. به همین دلیل می‌توان پیش از رسیدن آسیب به مراحل بحرانی با برنامه‌ریزی فعالیت  تعمیراتی و اجرای آن، پیشرفت آسیبی  را متوقف کرد.

ماشین سنگ زنی  چیست؟

 یک نوع دستگاهی است که با برقراری ارتباط درست بین قطعه کار و ابزار، سنگ زنی را آسان تر می کند. در این فرایند قطعه کار می‌تواند به شکل  استوانه ای، لبه دار، مخروطی و…  باشد که هر کدام از آنها به ماشین سنگ زنی ویژه‌ای احتیاج دارند.  تیراژ تولید، حساسیت مورد نظر، محیطی یا داخلی بودن سطوح سنگ‌زنی، جنس قطعه کار و غیره ….  علت هایی هستند که در طریقه قرارگیری این تجهیزات موثر هستند.
 سنگ زنی به فعالیتی که در آن وسایل به وجود آمده از دانه های ریز و مواد ساینده (چرخ سنگ) به وسیله مراحل ساییدن از قطعه کار نرم تر براده برداری می کنند. به طوری که این دانه ها مانند لبه های برنده کار می کنند و شمار بسیاری از آنها در کنار ساینده بودن فرآیند، سطح های صاف و پرداخت شده را به وجود می آورد. عملکرد اصلی سنگ‌زنی به وجود آوردن سطحی بالا در مراتب پایانی ساخت قطعه، یا به وجود آوردن سطح های مبنا در آغاز فرآیند است. همچنین اصلی‌ترین کاربرد سنگ زنی، براده برداری از سطح های سختی است که دیگر فرایندهای ماشین کاری قادر به پرداخت آن ها نیستند. از ماشین های سنگ زنی در ساخت و ساز نیز استفاده می شود به طور مثال ماشین های بلوک زن، ماشین های جدول زن و … . شما می توانید برای تهیه ی ماشین های سنگ زن به مجموعه ی ساخت و فروش ماشین های بلوک زن مراجعه کنید.

ماشین های سنگ زنی

 نوعی از سنگ زنی به نام انتقالی و عمقی وجود دارد که حال به توضیح آن می پردازیم: در سنگ زنی انتقالی چنانچه سطح موثر چرخ سنگ کوچک تر از سطح براده برداری قطعه کار باشد باید میز کار برای پوشاندن این اختلاف در برابر چرخ سنگ رفت و برگشت کند تا همه قسمت های مورد نیاز پرداخت شود. به این فرایند سنگ‌زنی انتقالی می گویند.
در سنگ زنی عمقی چنانچه چرخ سنگ بزرگتر یا برابر سطح براده برداری قطعه کار باشد لازم به رفت و برگشت نیز نمی باشد و تنها با فرو رفتن سنگ در بدنه قطعه کار، کارکرد سنگ زنی برای همه سطوح براده برداری شکل می‌گیرد. این فرآیند سنگ زنی عمیقی راهکاری مناسب جهت کارکرد اتوماتیک در خط تولید و تولیدات گسترده می باشد.

انواع ماشین های سنگ سایی

 ماشین های سنگ زنی به چهار دسته استوانه‌ای، مرغک دار، استوانه‌ای بدون مرغک، سنگ زنی سطوح تخت و سنگ زنی سطوح داخلی دسته بندی شده اند.  این نوع دسته‌بندی به خاطره تداخل  داشتن بین قسمت های مختلف آن اندکی پرت کننده است.
حال در این قسمت دستگاههای سنگ زنی در پنج قسمت ماشین های سنگ تخت، ماشینهای سنگ استوانه‌ای، استوانه بدون مرغک، ماشین سنگ زنی داخلی و ماشین سنگ ویژه دسته بندی می شوند. دسته آخر حاوی ماشین هایی است که به شکل منحصر به فرد به جهت تولید محصولات خاص مورد استفاده قرار می گیرد و به جهت ارائه کارکردهای ویژه و بهینه سازی شده اند. اجزا و قطعات ماشین آلات سنگ زنی و به طور کلی ماشین آلات صنعتی، از اهمیت خاصی برخوردارند و برای خرید و یا تعمیر آنها باید به مراکز و تولیدی های معتبر مراجعه کرد که ما در اینجا به شما تولیدکننده قطعات ماشین آلات صنعتی در تهران را معرفی می کنیم.

 ماشین سنگ تخت

در این نوع ماشین سنگ تخت، قطعه کار به وسیله گیره روی میز بسته می‌شود و روی آن با چرخش و ساییده شدن ابزار سنگ زده می‌شود. اسم این وسیله در همه ماشین ها چرخ سنباده یا چرخ سنگ نامیده می‌شود. در مثالی می توان سنگ زنی سطوح تخت را به عملکرد دستگاه فرز و سنگ زنی سطوح استوانه ای را به کارکرد دستگاه  تراش مثال زد. سپس به همان صورت که سنگ زنی قطعه‌های استوانه‌ای در ماشینهای سنگ تخت امکان پذیر نباشد. سنگ زنی قطعه های تخت نیز در دستگاه‌های های سنگ استوانه‌ای مقدور نیست.
در ماشینهای سنگ تخت میز کار می تواند چهار ضلعی باشد و حرکت رفت و بازگشتی داشته باشد و یا دایره ای باشد و دور محور خود دوران کند.  وسایل براده برداری یا چرخ سنگ با قرار گرفتن روی یک محور افقی یا عمودی دوران می کند. به طور کلی ماشینهای سنگ تخت با پارامترهای جهت محور دستگاه و نحوه حرکت میز، چهار گونه متفاوت طراحی و تولید می‌شوند.

 1. ماشینهای سنگ تخت افقی با میز رفت و بازگشت
 2. ماشینهای سنگ تخت افقی با میز دورانی
 3. ماشینهای سنگ تخت عمودی با میز رفت و بازگشت
 4. ماشینهای سنگ تخت عمودی با میز دورانی

 

ماشین های سنگ زنی

 ماشینهای سنگ تخت عمودی و افقی

 • ماشینهای سنگ تخته عمودی: برای سنگ زنی با استفاده از پیشانی ابزار باید محور دستگاه به شکل عمودی قرار بگیرد که در این صورت ماشین سنگ تخت عمودی گفته می‌شود.
 • ماشین سنگ تخت افقی: به سنگ زنی با استفاده از محیط خارجی و وسایل (چرخ سنگ) سنگ زنی محیطی گفته می‌شود. برای سنگ‌زنی محیطی لازم است محور دستگاه به شکل افقی قرار گیرد به همین علت به این ماشین‌ها سنگ زن محیطی نیز گفته می شود.
 • ماشین های سنگ تخت با میز رفت و برگشت یا دورانی: در همه ماشینهای سنگ تخت جدا از عمودی و افقی بودن محور چرخ سنگ میزکار قادر است حرکت رفت و برگشتی یا چرخشی داشته باشد.
 • ماشینهای سنگ تخت با میزه رفت و برگشتی: در ماشین های سنگ تخت برای حرکت میز در جهت طول می باشد به همین دلیل میز طولی نامیده می شود. حرکات رفت و بازگشتی میز به وسیله دستگاه های هیدرولیکی فراهم می شود. به صورتی که به هر سمت آن پیستونی وصل شده باشد که با فشار روغن و ورودی به سیلندر ها حرکت می کند و دوره رفت و برگشت میز را تأمین می‌کند.

 سرعت میز کار را می توان به وسیله کلید های کنترلی که بر روی بدنه دستگاه قرار داده شده تنظیم کرد. به طوری که دوره هایی که در زمان کوتاه (مثل ۱۲ میلیمتر) دسترسی به بالای ۴۰۰ رفت و برگشت در دقیقه مقدور میباشد. در سنگ زنی به وسیله ماشینهای سنگ تخت ۲ سیاست وجود دارد.

 1. باردهی بعد از دوره بازگشت: پس از پایان هر دوره و برگشت تمیز به نقطه ابتدایی، چرخ سنگ اندکی پایین‌تر آمده و سنگ زنی ادامه می‌یابد. در پایان بعد از طی شدن چند مرحله، عمق مورد نظر باربرداری خواهد شد.
 2. باردهی در دوره رفت: همه عمق براده برداری در حرکت رفت چرخ سنگ انجام می‌شود. همچنین حجم براده برداری بالاتر رفته و امکان سنگ زنی به شکل فرم دار امکان پذیر می باشد.

 

 

 ماشین های سنگ تخت با میز چرخان

 ماشینهای سنگ تخت با میز چرخان برای سنگ زنی های باریک مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشترین فایده آن در مقایسه با دستگاههای میز رفت و برگشتی از بین بردن مرحله بازگشت و بالابردن سرعت حرکت است. ظاهر میز در این ماشین ها به صورت گرد است و با نیروی یک موتور الکتریکیDC میچرخد. 

ماشین های سنگ زنی

مقدار سرعت و دوران میز قابل کنترل است و به جهت ثابت  نگه داشتن آن از یک پتانسیومتر استفاده می شود. در ماشین هایی با محور عمودی و میز چرخان با توجه به برعکس بودن سمت دوران سنگ سنباده و دوران میز ماشین خط های متقاطع و انحنادار بر سطح قطعه کار شکل می بندد.  لذا در این دستگاه ها به خاطر هسته تماس زیاد میان قطعه کار و پیشانی چرخ، باید توان براده برداری افزون‌تر به کار گرفته شود. برای بالا بردن توان براده برداری اسپیندل را اندکی زاویه‌دار می‌دهند تا اصطحکاک کمتر شود. به صورتی که یک جهت سنگ زیادتر در قطعه کار فرو خواهد رفت‌. شما عزیزان برای خرید و تهیه ی هر گونه لوازم و ماشین آلات صنعتی می توانید به فروش ماشین آلات صنعتی در اراک مراجعه کنید. این شکت با ارائه ی انواع ماشین آلات صنعتی با کیفیت در خدمت شما مشتریان محترم می باشد.

 ماشین های سنگ استوانه‌ای

در این دستگاه ها قطعه ‌های استوانه‌ای ساده، پله دار و مخروطی دور یک محور ثابت چرخش می کند و محیط بیرونی آنها سنگ می‌خورد و به همین دلیل ماشین سنگ زنی استوانه‌ای گفته می‌شود. همچنین با استفاده از چرخ سنگ های حالت دار یا سفارشی کردن دستگاه‌ها، سنگ زنی قطعات بادامکی، میل لنگ، غلتک و… نیز وجود خواهد داشت. اساسی ترین روش نگهداری قطعه کار در ماشینهای سنگ استوانه ای استفاده از مرغک است و به دستگاه هایی که از این روش استفاده می‌کند مرغک دار گفته می‌شوند. برای این کار یک مرغک روی سر ماشین نصب شده و مرغک دیگر هم در قالب دستگاه مرغک و با توانایی تنظیم شدن در جهت طولی، قطعه کار را در موقعیت خود تنظیم می‌کند. در این دستگاه‌ها قطعه کار بر یک محور افقی یا عمودی ثابت شده، به همین دلیل ماشین‌های استوانه ای مرغک دار محوری نامیده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آگهی های مرتبط

مقالات مرتبط