تفاوت لیبل حرارتی و لیبل تزریقی

فهرست

تفاوت لیبل حرارتی و لیبل تزریقی

لیبل حرارتی و لیبل  تزریقی

لیبل برچسب ظریفی از جنس کاغذ، پلیمر، پارچه یا فلز می باشد  که بر روی کالا چسبانده می شود لیبل معمولا حاوی اطلاعاتی من جمله اسم، آدرس، مشخصات و غیره…است که روی اجسام چسبانده می شود. موارد مصرف لیبل ها بسیار گسترده است از جمله شناسایی محصول، تگ های اسم، تبلیغات و یا هشدار و غیره …. .

اما در موارد مشابه تگ بر روی اجسام نصب می شود،  قیمت لیبل در مقایسه با تگ و موارد مشابه ارزان تر است البته بنا بر موارد مصرف انتخاب هر کدام متفاوت خواهد بود.

 

چرا انتخاب شما لیبل است؟

 استفاده رسمی از لیبل به سال ۱۳۹۰ باز می گردد. علت بکار گیری لیبل سرعت بخشیدن به امور مربوط به خرید و فروش بود و تکنیک های مورد استفاده در این بازه هنوز هم در حال پیشرفت است.

یکی از پر استفاده ترین مدل های لیبل به لیبل حرارتی و تزریقی تقسیم بندی می شوند که در مقاله زیر به بررسی هر کدام از آن ها می پردازیم.

 

معرفی لیبل حرارتی

لیبل حرارتی در واقع همان لیبل کاغذی است که روی آن یک لایه حساس به حرارت پوشانده شده است. این لایه باعث می شود که بر روی لیبل بدون احتیاج به ریبون عمل چاپ انجام شود.

لیبل حرارتی بدون استفاده از ریبون از طریق لیبل پرینتر حرارتی که با روش انتقال گرما کار می کنند چاپ می شوند. البته متنی که به این روش چاپ شود در مقایسع با متنی که با استفاده از ریبون چاپ می شود کم رنگ تر است و در حقیقت ماندگاری کم تری هم دارد.

لیبل حرارتی با توجه به ویژگی های آن بیشتر در صنایعی که ارتباط مستقیم با مصرف کننده دارند کاربرد دارد. در صنعت پوشاک، فروشگاه ها ، ترازو های فروشگاهی، صنایع غذایی، آزمایشگاه ها و بیمارستان ها و غیره… کاربرد دارد.

لیبل های حرارتی در جنس ها و زیره های مومی و سیلیکونی گوناگونی موجود هستند که تنها از لحاظ نوع چسب با یکدیگر فرق دارند. برای مثال می توان گفت لیبل متناسب با لوله های پلاستیکی در آزمایشگاه ها لیبل حرارتی از نوع پر چسب است چرا که این مدل یک بار مصرف است و نیازی به جدا کردن لیبل نیست.

جنس لیبل حرارتی به گونه ای طراحی شده است که بسیار به حرارت حساس بوده و در دو نوع عادی و ضد آب مو جود است اما نکته ای که قابل توجه است درصورت قرار گرفتن لیبل حرارتی در مقابل گرما و نور خورشید به سرعت سیاه شده و خوانایی خود را از دست می دهد.

هنگام استفاده از لیبل حرارتی باید به مواردی از قبیل مقاومت( با توجه به کاربرد لیبل حرارتی باید ببینیم که در مقابل سایش، خورندگی و نور و غیره… تا چه میزان باید مقاوم باشد)

شرایط محیطی( این که لیبل حرارتی قرار است در چه محیطی استفاده شود که در انتخاب آن بسیار تاثیر گذار است. آیا این لیبل در محیط بیرون استفاده می شود یا در مقابل باد و باران و آفتاب یا در محیط داخلی و این که لیبل تحت تاثیر گرما و سرمای شدید است یا خیر)

سطح مورد استفاده( این که روی چه سطحی قرار است لیبل مورد نظر را قرار بدهیم در انتخاب نوع لیبل بسیار تاثیر گذار است . آیا سطح مورد نظر صاف است یا ناهموار، نرم است یا خشن، جنس سطح مد نظر پلاستیکی، چوبی یا فلزی است،؟)

اندازه( کاربرد لیبل ها متفاوت است و با توجه به سطح مورد نظر اندازه های متفاوتی از لیبل حرارتی را باید مورد استفاده قرار داد)

 

لیبل تزریقی 

این لیبل پس از تولید شدن در زمان ساخت ظرف بسته بندی به آن تزریق می شود و در داخل لایه پلیمر ترمو پلاستیک قرار می گیرد که IML نام می گیرد.  IMLبا دو تکنولوژی تزریقی و حرارتی انجام می شود که در صنایع مختلف من جمله غذایی ، شیمیایی و غیره… مورد استفاده قرار می گیرد.

لیبل تزریقی یک روش بسیار مناسب برای بازار یابی و جذب مشتری محسوب می شود که توسط تولید کنندگان مواد غذایی و لبنی برای افزایش میزان فروش طراحی و تولید می شود.

ظروفی که با این روش تولید شده اند بخشی جدا ناپذیر از بدنه ظرف محسوب می شوند که دارای مزایای بسیار در مقایسه با مدل های قدیمی هستند از جمله زیبایی محصول و جذب مشتری که دلیل اصلی آن زیبایی و چشم گیر شدن محصول است.

لیبل های تزریقی در برابر فشار، رطوبت، خراشیدگی بسیار مقاوم هستند و مزیت های بی شماری از جمله مقرون به صرفه بودن، کاهش هزینه های انبار داری، حذف کلیه عملیات و تجهیزات جهت نصب لیبل، یک روش بسیار خوب برای جلوگیری از تقلب در اصل جنس، قابل استفاده برای محصولات شیمیایی و خورنده، قابلیت بازیافت با ظرف بدون نیاز به جدا کردن لیبل دارند.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آگهی های مرتبط

مقالات مرتبط