نون روز
نون روز
جستجوی کلمه کلیدی در سال 2020

جستجوی کلمه کلیدی در سال 2020

جستجوی کلمه کلیدی در سال 2020

کلمات کلیدی

این یک راهنمایی کامل برای  تحقیق کلمات کلیدی در سال 2020 است .

مطالبی که در این آموزش به آن پی میبریم عبارتند از :

 • چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنیم .

 • نحوه انتخاب کلمه کلیدی مناسب .

 • چگونه از ابزار های تحقیق کلید واژه استفاده کنیم .

 • نکات پیشرفته در مورد تحقیق کلید واژه .

 • موارد بیشتر .

اگر بخواهید در بین نتایج جستجو گوگل رتبه بهتری نسبت به رقبای خود داشته باشید ، این آموزش بدرد شما میخورد .

با ما همراه باشید .

چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنید

در این قسمت اصول تحقیق کلمات کلیدی را شرح میدهیم . ابتدا یاد میگیرید که کلمات کلیدی چه هستند ( و چرا برای سئو مهم است ) . همچنین به شما یاد میدهیم که انتخاب کلمه کلیدی چقدر میتواند در جذب ترافیک سایت تاثیر دارد .

تحقیقات کلمه کلیدی چیست ؟ تحقیقات کلمه کلیدی  فرایند کشف کلماتی است که افراد در موتور های جستجو با هدف جمع آوری اطلاعات و بهینه سازی مطالب جستجو میکند .

چرا تحقیقات کلمه کلیدی در سئو مهم است ؟ تحقیقات کلمه کلیدی برای هر کاری که در سئو انجام میشود تاثیر میگذارد بر فرض مثال : یافتن محتوای مناسب ، سئوی داخلی و دسترسی آسان تر به سایت .

نکات بسیار زیادی وجود دارد تا یک سایت را به موفقیت برساند از جمله ایجاد محتوا ، لینک سازی و سئوی فنی . اما مهم ترین فاکتور که به رشد سایت کمک میکند تحقیقات کلمه کلیدی است . بر فرض مثال : شما  از این استراتژی ها استفاده میکنید تا  یک کلمه عالی و کم رقابت را پیدا کنید مانند : سئوی موبایل . سپس یک  محتوای بهینه شده در مورد آن ایجاد میکنید : آموزش برای سئو موبایل . چون یک کلمه کلیدی پر رقیب نیست خیلی راحت جایگاه میگیرید . در نهایت به لطف این محتوا هر ماه صد ها بازدید کننده به سایت شما سر میزنند  .

چطور چنین ایده هایی را پیدا کنید ؟ با ما همراه باشید .

جستجوی کلمه کلیدی در سال 2020

نحوه انتخاب کلمه کلیدی مناسب

خب الان نوبت به تحفص و تحقیق کلمات کلیدی رسیده است . پس باید لیستی از کلمات کلیدی تهیه شود . در ادامه استراتژی هایی برای شما گفته میشود که بتوانید ایده های مناسب در خصوص کلمات کلیدی کشف کنید .

در ادامه مباحثی مطرح میشود که مشتری هدف شما به آن علاقه مند است . برای مثال : فرض کنید شما مالک یک آژانس دیجیتال مارکتینگ هستید . شاید از خودتان بپرسید افراد برای پاسخ به سوالات خود در مورد شغل من از چه چیز هایی استفاده میکنند . مواردی به ذهن شما خطور میکند مثلا  :

 • شبکه های مجازی

 • ایمیل مارکتینگ

 • ترافیک وبسایت

 • بازاریابی محتوا

نکته : این موارد کلید واژه های شما نیستند . این ها واسطه هایی هستند که شما به کمکشان  برای شکافتن کلید واژه ها استفاده میکنید . این دقیقا همان چیزی است که شما میخواهید یاد بگیرید .

ویکی پدیا یک معدن کلمه کلیدی کشف نشده است .      

کجا میتوانید به صدها هزار مقاله ای دست پیدا کنید که زیر نظر متخصصان حرفه های مختلف در دسته بندی های مختلف کوچک و مرتب شده اند ؟

در ادامه نحوه پیدا کردن کلمات کلیدی از ویکی پدیا را توضیح میدهیم :

ابتدا به ویکی پدیا رفته و یک کلمه کلیدی تک کلمه و پر رقیبی را تایپ کنید مثلا قهوه .

 شما با کمک این کلمه به صفحه ای گسترده ای در ویکی پدیا وارد میشوید . سپس قسمت محتویات را پیدا کنید .

در این بخش موضوعات کوچک تر مربوط به قهوه وجود دارد .

 در اینجا کلمه کلیدی های بسیار فوق العاده ای وجود دارد که پیدا کردن آنها از روش های دیگر بسیار سخت و دشوار است .

 با کلیک بر آنها  میتوانید به مطالبی که در مورد آن نوشته شده است منتقل شوید . بر فرض مثال ما در مورد تهیه قهوه پیوند داخلی داریم .

وقتی روی پیوند تهیه قهوه کلیک میکنید مشاهده میکنید که به بخش توضیحات میروید و در آنجا کلمات کلیدی دیگری وجود دارد که میتوانید به لیست کلمات خود اضافه کنید .

جستجوی کلمه کلیدی در سال 2020

جستجو های مرتبط

راه جالب دیگر برای پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب مراجعه به جستجو های مرتبط گوگل است که در انتهای نتایج جستجو میتوانید مشاهده کنید . بر فرض مثال کلمه شما بازاریابی محتوا است .

خب ابتدا آن را در گوگل سرچ کنید . سپس وقتی نتایج جستجو ظاهر شد به پایین صفحه مراجعه کنید . در آنجا 8 الی 12 کلمه کلیدی مرتبط با جستجوی شما مشخص میشود .

حتی میتوانید از پیشنهادات گوگل هم استفاده کنید . توجه داشته باشید این ایده های کلمه کلیدی ورودی های گوگل هستند . به همین دلیل نیاز نیست حدس بزنید محبوب هستند یا نه . گوگل به شما میگوید چند نفر کلمه کلیدی مورد نظر را جستجو کرده اند .

روی یکی از این نتایج جستجوی مرتبط کلیک کنید . سپس به پایین نتایج بروید ، مشاهده میکنید که با کلمات جدیدی روبرو میشوید .

جستجوی کلمات کلیدی در reddit

ممکن است مخاطب شما در ردیت جستجو کند . شما میتوانید در ردیت ایده های کلیدی زیادی را کشف کنید . در ادامه با نحوه کشف ایده های کلیدی در ردیت آشنا میشوید :

فرض کنید شما مدیریت سایتی را بر عهده دارید که محصولش غذای سگ است . ابتدا شما به ردیت رفته و یک کلمه سخت را که مخاطب زیادی دارد را جستجو میکنید . سپس آن موضوع باید مربوط به چیزی باشد که شما میفروشید .  مثلا جستجو کنید سگ .

بعد یکی از نتیجه را انتخاب کنید که احتمال میدهید مخاطبان شما در آن وجود دارند .

توجه داشته باشید گزینه ای را پیدا کنید که کامنت های زیادی داشته باشد . بر فرض مثال یکی از این گزینه های آلرژی غذای سگ است که کامنت های زیادی برای آن گذاشته شده است . در این صورت آلرژی سگ به لیست کلمات شما اضافه میشود .

نکته : ( keyworddit )   یکی از ابزار های رایگان در زمینه سئو هست که به شما در زمینه کلمات کلیدی کمک میکند . یکی از ویژگی های این ابزار مرتب کردن نتایج جستجو بر اساس جستجوی ماهانه است .

استفاده از نتایج جستجوی Google  و YouTube و Bing

زمانی که یک کلمه ای را در گوگل تایپ کنید قبل از کلیک شما نتایجی بالا می آیند که لیستی از کلمات هستند . شما میتوانید پیشنهاداتی که گوگل برای شما دارد را مشاهده کنید .

از این کلمات میتوانید استفاده کنید و به لیست خود اضافه کنید . چرا ؟ چون Google زمانی کلمه ای را پیشنهاد میکند که افرادی همان کلمه کلیدی را جستجو کرده باشند . اگر پیشنهادات گوگل برای شما کافی نبود میتوانید از پیشنهادات یوتیوب و بینگ هم استفاده کنید .

مباحث محبوب را با استفاده از انجمن ها پیدا کنید .

انجمن هم به شما کمک میکنند چون به صورت تمرکزی روی موضوعات صحبت میکنند . آسان ترین روش برای پیدا کردن انجمن هایی که مخاطبان شما در آن قرار دارند به این صورت است :

 • انجمن + کلمه کلیدی

زمانی که یک انجمن پیدا کردید ، به تاپیک هایی که باز شده اند توجه داشته باشید   .  موضوع هریک از تاپیک های لازم را میتوانید به لیست کلمات خود اضافه کنید . یکی از تاپیک ها را انتخاب کنید و ببینید کاربران در مورد موضوع چه صحبت هایی میکنند .

ابزار جستجوی کلمات کلیدی

در این قسمت در مورد ابزار ها صحبت میشود . آیا میتوانید کلید واژه ها را  بدون ابزار پیدا کنید ؟ صد البته که میشود . اما همان فرآیند با ابزار ها آسان تر میشود . در ادامه کار با ابزاری را میگوییم که میتوانید با آن کیورد های مورد نظر را کشف کنید .

ابزار Keyword Planner  یکی از منابع اطلاعاتی کلید واژه ها است . نتیجه هایی که از Keyword Planner  بدست می آید ، ورودی های گوگل است . پس نتایج دقیق هستند . حتی شما میتوانید برای کمپین های تبلیغاتی از آن استفاده کنید . بنابراین شما میتوانید از نتایج GKP  در لیست خود استفاده کنید .

ابزار Explodingtopics.com یکی از ابزار های جدید است که مانند گوگل ترندز است . کلماتی که در حال رشد هستند را به شما نشان میدهد . شما میتوانید کلمات خود را دسته بندی نیز کنید .

ابزار Keyword Everywhere میتواند یکی از ابزار های مورد علاقه شما شود . چرا ؟ چون فقط کافیست شما افزونه آن را برای گوگل کروم نصب کنید و سپس هر سایتی را که مد نظرتان بود ورودی های آن سایت را مشاهده کنید .

 

جستجوی کلمه کلیدی در سال 2020

 

سختی کلمات کلیدی

از کجا میتوانید سختی سنجی یک کیورد را بدست بیاوریم ؟ سوال خوبیه …! ممکن است کیوردی را انتخاب کنید که در گذشته به راحتی میتوانستید جایگاه بگیرید اما الان تبدیل به یک کلمه سخت و پر رقیب شده است . اگر بتوانید کلمه ای را پیدا کنید که رقابت در آن زیاد نباشد شانس این را دارید که بین 3 جایگاه برتر باشید . با این حال ، چگونه میتوان به سختی یک کلمه پی برد ؟

کلمات طولانی معمولا رقابت کمتری دارند . پس اگر میخواهید 100% روی کلماتی سرمایه گذاری کنید که طولانی هستند و میتوان گفت جمله کلیدی هستند برای شما توضیح میدهیم که باید چیکار کنید .

معمولا افرادی که در سئو فعالیت میکنند کلمات خود را به 3 دسته تقسیم میکنند :

 • سخت

 • متوسط

 • آسان

سخت

این کلمه ها معمولا تک کلمه ای هستند و رقابت در این کلمه ها بسیار سخت است . بر فرض مثال کلمه بیمه از این نوع کلمات است . شاید شخصی که این کلمه را جستجو میکند به دنبال بیمه نامه اتومبیل باشد یا بدنبال لیستی از شرکت های بیمه یا بدنبال معنی کلمه بیمه هستند . پس ورودی هایی که این کلمه را جستجو میکنند دقیق نیستند .

متوسط

دسته کلمات کلیدی متوسط معمولا از 2 یا 3 کلمه تشکیل میشوند . رقابت در این کلمات راحت تر از دسته بندی سخت است . کلمات کلیدی بیمه عمر یا سفارش آنلاین ویتامین  از این دسته کلمات هستند . این قبیل کلمات معمولا از رقابت کمتری برخودار هستند .

آسان

این دسته از کلمات معمولا بیشتر از 4 کلمه دارند و بسیار آسان میتوانید جایگاه بگیرید . بیمه عمر به صرفه برای سالمندان یا سفارش ویتامین D به صورت آنلاین از این دسته کلمات هستند . هیچ بهترینی وجود ندارد زیرا هر کدام از دسته های بالا موارد مثبت و منفی خود را دارند . اما وقتی حرف از رقابت میشود معمولا دسته آسان از رقابت بسیار کم برخوردار هستند .

 

 

ارزیابی سختی سنجی کلمات کلیدی

در ادامه  راه های سختی سنجی کلمات کلیدی را برای شما شرح میدهیم .

ابتدا کلمه مورد نظر را در گوگل جستجو کنید . سپس تعداد جستجو را در بالای نتایج جستجو به رنگ خاکستری مشاهده کنید . زیر 5 میلیون آسان – از 6 میلیون تا 20 میلیون متوسط و بالای 20 میلیون سخت است .

ابزار هایی وجود دارند که سختی کلمات کلیدی را به شما میگویند مانند  SEMrush ، Ahref ، kwfinder و MOZ Pro  . با استفاده از این ابزار ها میتوانید سختی کلمات را بررسی کنید . توجه داشته باشید ابزار ها اطلاعات دقیق نمیدهند و صرفا یک آمار نسبی میدهد اما میتوانید میزان رقابت را شناسایی کنید .

یک ابزار دیگری ساخته شده است که سختی کلمات کلیدی را شناسایی میکند به نام : CanlRank . یکی از ویژگی های این ابزار این است که شما میتوانید سختی کلمه کلیدی را با وب سایت خود سنجش کنید . مثلا میتوانید واژه سئو را برای وبسایت خود بسنجید .

 

 

نحوه انتخاب کلمه کلیدی

حالا که لیستی از کلمات کلیدی دارید ، کدام یک از آنها را در محتوای خود بکار میبرید ؟ متاسفانه ابزاری وجود ندارد که به شما بگوید کدام کلمه بهترین است . شما باید بر اساس عوامل مختلفی کلمه مورد نظر را ارزیابی کنید . سپس کلمه کلیدی را انتخاب کنید که برای تجارت شما مناسب باشد . این دقیقا همون بحثی است که در این فصل به شما یاد میدهیم . پس با ما همراه باشید .

اولین گزینه ارزیابی حجم جستجو کلمه است .هرچی حجم ترافیک ها بیشتر باشد ترافیکی که میتوانید به وبسایت خود بیاورید بیشتر میشود . اما سوال این است چه حجم جست وجویی مناسب است ؟ این سوال دو پاسخ دارد . پاسخ کوتاه : بستگی دارد . پاسخ بلند : حجم جستجو در صنایع های مختلف متفاوت است . بر فرض مثال یک کلمه کلیدی آسان در حوزه پرورش اندام مانند : بهترین مکمل های بدنسازی ماهانه 5 میلیون جستجو از سمت کاربران دارد . اما یک کلمه کلیدی در حوزه دیجیتال مارکتینگ مانند : بازار کار دیجیتال مارکتینگ ماهانه 2 میلیون جستجو دارد . به همین دلیل باید بدانید حجم جستجو در کدام حوزه کم و کدام حوزه بالا است و در نهایت کلمات مناسب برای صنعت مورد نظر را انتخاب کنید .

نرخ کلیک ارگانیک برای هر کلمه بسیار مهم است . ممکن است این نرخ از طریق تبلیغات گوگل باشد . حجم جستجو فقط بخشی از ماجرا است . برای بدست آوردن یک تخمین کامل میتوانید از کلیک بر نتایجی که رتبه برتر دارند نرخ کلیک را اندازه گیری کنید .

برای اینکار میتوانید از طریق SERPs ( Search Engine Results Pages )  یا صفحات نتایج جستجو اقدام کنید .

راه دوم استفاده از ابزار هایی مانند Moz Pro  و Ahref است که نرخ کلیک ارگانیک تخمین میزنند .

در نهایت تنها به CTR بسنده نکنید ممکن است یک کلمه نرخ کلیک کمی داشته باشد اما در عین حال بسیار مهم باشد .

 

استراتژی مناسب برای انتخاب کلمه کلیدی

شما زمانی که سایت تازه تاسیسی دارید بهتر است از کلمات کم رقابت استفاده کنید . هنگامی که قدرت سایت شما بالا رفت میتوانید روی کلمات دیگر سرمایه گذاری کنید . بر فرض مثال : زمانی که یک سایت تازه تاسیس دارید بهتر است از 100% کلمات آسان و کم رقابت استفاده کنید . اگر رقیبی نداشته باشید طی چند ماه میتوانید به ترافیک ارگانیک مطلوبی برسید . زمانی که سایت شما قدرت پیدا کرد میتوانید از کلمات سخت استفاده کنید .

زمانی که حجم جستجو در کلمه ای بسیار خوب است شما باید از CPC  ( Cost Per Click ) یا  تبلیغاتی کلیکی استفاده کنید . این امر زمانی مناسب است که کلمه مورد نظر ترافیک مناسبی برای تجارت شما داشته باشد . در غیر این صورت مناسب نمیتواند باشد . ممکن است تعداد جستجوی کلمه ای 400 باشد اما شما با دیدن نتایج جستجو به وحشت بیوفتید . به همین دلیل اگر بخواهید این 400 ترافیک را برای خود کنید باید تبلیغات کلیکی انجام دهید .

مورد دیگر این است که شما به کمک کلید واژه مورد نظر چقدر میتوانید از مخاطبان خود را تبدیل به مشتری کنید .  این کار با کمک تبلیغات کلیکی صورت میپذیرد که ببینید چقدر ارزش دارد .

در نهایت میخواهید وضعیت کلمه کلیدی را سنجش کنید که ببینید آمار نزولی هست یا صعودی . بهترین ابزار موجود برای این کار Google Trends است . بر فرض مثال اگر بخواهید ببینید آموزش سئو چه وضعیتی دارد با کمک این ابزار میتوانید آمار را بررسی کنید که آیا ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر .

 

جستجوی کلمه کلیدی در سال 2020

نکات و راهکار های پیشرفته

حال که به نکات اولیه تحقیق در مورد کلمات کلیدی اشنا شده اید بهتر است با موارد پیشرفته هم آشنا شوید . در ادامه یک دسته از کلمات کلیدی تاکتیکی برای شما گفته میشود که میتوانید آن را پیاده سازی کنید . شما اگر برای کلید واژه بر فرض مثال آموزش سئو رتبه سوم را کسب کنید میتوانید به خودتان بگویید کارتان درست بوده است ؟ در حقیقت خیر چون میتوانید رتبه خود را بالاتر ببرید و رتبه یک را کسب کنید . اگر برای تجارتتان کلمه کلیدی فوق العاده ای پیدا کردید اول محتوای کاربر پسند ایجاد کنید و سپس آن را در شبکه های مجازی مانند یوتیوب و فیسبوک نشر دهید .

گوگل سرچ کنسول نیز معدن طلای کلمات کلیدی است . شما با ورود به بخش Performance میتوانید گزارش عباراتی را مشاهده کنید که بیشترین کلیک را برای شما داشته اند . سپس در بخش کوئری ها نتایج را بر اساس impressions مرتب کنید . این لیست میتواند به شما کمک بزرگی کند تا بر روی کلمات دیگری نیز سرمایه گذاری کنید . اگر شما برای این کلمات محتوایی تولید کنید که بروی آن کلمه تمرکز کرده باشد میتوانید جایگاه بگیرید .

برای جایگاه گرفتن در کلمات پر رقابت میتوانید از کلمات مترادف و هم معنی آنها  استفاده کنید .  مثلا اگر در مورد کریستین رونالدو میخواهید محتوا تولید کنید به جای کریستین رونالدو از کلمه CR7 یا کاپیتان فعلی تیم پرتغال استفاده کنید .

راه دیگر این است که خود را جای مخاطبان قرار دهید و سوالاتی را از خود بپرسید که آیا به دنبال اطلاعات هستید یا به قصد فروش آمده اید . مثلا اگر کلمه شما لینکسازی حرفه ای است میدانید که کاربر یک سئو کار یا وبمستر است و در مورد آن یکسری اطلاعات دارد اما به دنبال اطلاعات بهتری است .

آموزش های لازم داده شد حالا شما هستید که باید شروع کنید و انجام دهید .

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


نُه − 2 =