آشنایی با انواع مدل های بافت مو

فهرست

آشنایی با انواع مدل های بافت مو

انواع بافت مو

تاریخچه بافت مو

مشاهدات تاریخی زیادی نشانگر این است که انسان از حدود ۵۵ قرن پیش سبک بافت مو را اختراع کرده است که در آغاز به شکل بافت ساده که همه میشناسیم بوده ولی رفته رفته روش های دیگری هم خلق شده است . مانند بافت فرانسوی ، بافت آلمانی ، بافت ۴ تایی و سایر بافت ها که هر یک به شاخصه فرهنگی و مذهبی ویژه در جامعه زمان خود تغییر پیدا کرده است .

اساس بافت مو به قاره آفریقا میرسد در قدیم زنان آفریقایی علاقه شدیدی به بافتن موهای خود پیدا کردند . اولین گروه آفریقایی که بافتن مو را به مثابه یک فرهنگ ویژه به کاربرد قبیله هیمبا در نامیبیا بود که برای سال های طولانی ادامه داشت و به گروه های دیگر انتقال پیدا کرد . سبک و سیاقی که هر قبیله برای بافتن موهای خود به کار میبرد ، به جهت شاخصه ویژه افراد آن گروه و یا نشانه سن ، ثروت ، وضعیت تاهل و مذهب آنها نیز شناخته میشد . در این زمان بافتن مو نوعی مهارت اجتماعی بود . زیرا به دلیل سختی و زمانبر بودن این کار موجب به وجود آمدن ارتباط میان اشخاص میشد . به عنوان مثال زمانی که اشخاص مسن موهای کودکان را می بافتند فرزندان نیز این سبک را آموخته و خود سبک های جدیدی را به وجود می آورند که موجب رواج این هنر ویژه شده است . این مهارت در طی قرن ها به تمام نقاط دنیا انتقال پیدا کرد و در آغاز قرن بیستم در غرب ، بافتن مو به سبکی پرمخاطب تبدیل شد و اکثر خانم ها و کودکان و گاهی مردان نیز بافتن مو را برای آرایش مو های خود استفاده میکردند .

ابزار مورد نیاز برای بافت مو

اگر قصد دارید یک مدل زیبا، با جذابیت بالا برای خودتان داشته باشید باید ابزار ولوازمی برای بافت مو در اختیار داشته باشید. اما اگر میخواهید به صورت ساده موهایتان را ببافید احتمالا به ابزارهای کمتری نسبت به مدل های دیگر داشته باشید. در ادامه به توضیح بیشتر می پردازیم.

سشوار و اتو مو ابزار های حرارتی برای آرایش مو هستند که برای بافت مو هم لازم است. زیرا قبل از بافت باید مو را آماده سازی کنیم تا موهایی یکنواخت و صاف و لطیف داشته باشیم. البته در این مورد سشوار در درجه اول قرار دارد به این مفهوم که اگر اتو مو در دسترس نداشتید با سشوار کار را ادامه دهید.

ابزار دیگر مثل شانه و برس هستند که برای صاف کردن مو لازم است و به نوع بافت مو که انتخاب کرده اید بستگی دارد. برای بافت میتوانید شانه و برس را که در اندازه های  متفاوت می باشند انتخاب کنید و با آن کار کنید .

یک سری کلیپس های کوچک مو هستند که برای تقسیم بندی مو لازم میشود که کلیپس ها یا فلزی هستند یا پلاستیکی و یا چوبی که سایزهای متفاوتی دارند و در زمان بافت از آنها استفاده میشود تا کار مرتب تر و زیبا تر دیده شود . گاهی اوقات به جای کیلیپس از کش مو استفاده میشود برای تقسیم بندی و بعضی اوقات هم برای اینکه ماندگاری بافت مو بیشتر باشد از کش مو استفاده میشود . البته بعضی از انواع مدل های بافت مو هستند که از کش مو ریز در تعداد بالا استفاده میشود و در بعضی مدل ها حتی تا صد کش ریز لازم میشود و اگر بخواهیم بافت مو ، ماندگاری بیشتری داشته باشد و زود خراب نشود از مواد تثبیت کننده مثل اسپری مو ، واکس مو و … استفاده میشود .

بافت مو

نکات مهم در بافت مو

اگر قصد بافت مو یا آموزش بافت مو برای خود یا دیگران را دارید لازم است یک سری نکات را در بافت مو و پیش از آن در نظر بگیرید .

۱-حجم مو را مد نظر قرار بگیرید . افرادی هستند که حجم مو کمی دارند و موهایشان کم پشت است و یا قسمتی از سرشان موی کم حجمی دارد برای این افراد باید بافت هایی متناسب با حجم مویشان اعمال کنید و باید بافت را طوری انجام دهید که قسمت های کم پشت زیاد به چشم نیاید . البته لازم به ذکر است که اکستنشن مو یکی از راه های متداول برای جبران حجم کم موهاست.

۲-گاهی اوقات موها به خاطر مصرف مواد شیمیایی یا مواد خطرناک دیگر آسیب دیده اند و نکاتی را باید برای این موها مدنظر داشته باشید . برای این مو ها هیچ موقع از مدل بافت مویی که ماندگاری دراز مدت دارند استفاده نکنید .

۳-پیش از انجام بافت مو و انتخاب نوع بافت قد مو را حتما بررسی کنید و به نسبت قد مو بافت را انجام دهید .

۴-حالت چهره و صورت را مد نظر بگیرید و بعد مدل بافت مو را انتخاب کنید . به عنوان مثال برای چهره های ظریف و کشیده موها را از پشت سر شروع به بافت کنید ، برای چهره های گرد بهتر است موهارا در اطراف چهره یا از بالای سر شروع به بافت کنید .

۵-نکته دیگر در مورد عوارض بافت مو است که همه شما میدانید که با بافتن مو ، موها کشیده شده و تحت فشار قرار میگیرند و بیشتر هم برای بافت های مشکل و سنگین این اتفاق می افتد و یا برای افرادی که موهای خیلی نازک و ظریف دارند بهتر است بافت مو را انجام ندهند . زیرا بر اثر فشار وارده به مرور زمان موجب ریزش موها میشود و سلامت مو تهدید می شود.

انواع بافت مو

بافت ساده:پایه همه بافت ها میباشد که موها به3بخش مساوی دسته بندی میشوندکه دسته ی اول و سوم روی دسته میانی،قرار میگیرد و این روش تا پایین موها انجام میگیرد ودرآخرموها را با یک کش یا ربان می بندید.

بافت مو فرانسوی:از مدل های کلاسیک بافت مو است که بر مبنای بافت ساده صورت میگیرد و مطابق با اینکه درکدام بخش از سر قراربگیرد هرشخصی با هر حالت چهره ای میتواند از این مدل استفاده کند.انجام این بافت برای موهای لخت و صاف کار سختی است.

بافت مو آلمانی:بافت مو آلمانی از نظر تکنیک شبیه بافت فرانسوی است ولی ظاهری متفاوت با بافت فرانسوی دارد و فکر میکنید که موهای بافته شده به سر شما چسبیده است.ولی در بافت فرانسوی بافت مو پنهان و درون موها نمایان میشود.بافت آلمانی مشکل تر از بافت فرانسوی است.

بافت مو تیغ ماهی:سبک تیغ ماهی سبکی متقارن و صاف است و مناسب افرادی است که میخواهند موهای خود را حجیم نمایان کنند.

بافت مو باکسی:این نوع بافت غالبا با افزودن دسته های رنگی مو به هر بافت انجام میشود و فرمی مرتب و قابل کنترل به موهای فر و وز میدهد که از بافت های مشکل و زمان بر است و غالبا با دستگاه های مخصوص بافت مو درسالن های زیبایی صورت میگیرد.

بافت ریز:این بافت با بافتن دسته های ریز مو و در تعداد بالا صورت میگیرد و فرق آن با بافت باکسی این است که موهای اضافی به آن افزوده نمیشود.این نوع بافت مناسب موهای پرحجم و فر میباشد زیرا موها را کم حجم نشان میدهد.

بافت سنبلی یا آفریقایی:از آن مدل بافتی هایی است که از بافته شدن دسته های کوچک روی کف سر انجام میشود و بافت به کف سر چسبیده است.بافتن این نوع بافت درخانه کمی مشکل است و باید در آرایشگاه های مجهز به ابزارهای مربوطه انجام شود.

بافت مو به روش تاجی:در این مدل موها به روش ساده بافته میشود و بالای سر به شکل تاج سر،گرد میشود و با گیره آن را در محل سر محکم کنید.

تفاوت بافت مو آفریقایی و مکزیکی

 در چند سال اخیر بافت مو آفریقایی دربین دختران ایرانی پرطرفدار شده است. در واقع بافت آفریقایی در بانوان با موهای فرفری بیشتر به چشم میخورد. ولی درحال حاضر همه جنس از موها به این مدل روی آورده اند. چنانچه بافت آفریقایی با خلاقیت شکل گیرد بر روی همه مدل موها قابل اجراست . در این نوع بافت بعضی اوقات برای بافت های ضخیم لازم است موهای مصنوعی به کارببرید.

مدل بافت مو تیغ ماهی و آفریقایی از آن دسته از بافت موهایی است که به توانایی بالا و تکرار بسیار لازم دارند. بافت آفریقایی انواع متنوعی دارد و میتوان آن را به صورت مستطیلی، زیگزاگ یا اریب روی سر انجام شود. در اجرای بافت های آفریقایی بهتر است به چند نکته توجه کنید.

۱-بافت آفریقایی باید سفت و محکم باشد پس گره ها را شل نبندید.

۲-چنانچه موهایتان صاف و یکدست نمی باشد، پیش از انجام انواع بافت مو از موس مو استفاده کنید، موهایتان را سشوار بکشید ودر آخر موس مو بزنید که مانع افشان و وز شدن موها شود و بافت راحت تر اجرا شود.

۳-زمانیکه میخواهید بافت آفریقایی مورد نظرتان را ببافید باید قبل از بافت آموزش لازم را دیده باشید.

بافت مکزیکی از بافت موهایی است که زیر گروه بافت آفریقایی محسوب میشود و در کشور آفریقا بسیار محبوب است. در این مدل بافت ، موها از ریشه و به صورت محکم به شکل رشته رشته به هم وصل میشوند.

یکی از مدل های این بافت ، بافت چهل گیس است که موها به تکه های زیادی دسته بندی میشود و هر قسمت به صورت مجزا بافته میشود. بافت مکزیکی به بافت کف سری شناخته شده است و جزو بافت های محکمی است که ماندگاری بالایی دارد و فرم وحالت خود را حفظ میکند و شما میتوانید با خیال راحت چند هفته آن را روی سرتان داشته باشید.

همانطور که می دانید بافت مو، در عین سادگی و راحتی، زیبایی خاصی را به شما می دهد. بافت مو در واقع، نوعی شینیون مو است که تقریبا ساده تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آگهی های مرتبط

مقالات مرتبط