کاربرد انواع فولاد | آشنایی با انواع فولاد و ویژگی ها و کاربرد هر یک | استیل 420 چیست؟

استیل ۴۲۰ چیست؟

 • استیل ۴۲۰ یک نوع استیل با کربن بالاست که میزان کروم آن ۱۲ درصد می باشد و همانند سایر استنلس استیل، استیل ۴۲۰ می تواند از طریق عملیات حرارتی سخت شود. در هنگام جلا دادن مقاومت در مقابل خوردگی و فلز فرم پذیری مناسبی در آن به وجود می آورد‌.
 • ورق استیل ۴۲۰ در مقیاس های DIN به نام استیل۱.۴۰۲۱  شناخته شده است و در گروه استیدبگی  فولاد های مارتنزیتی که در برابر فرسودگی و در درجه حرارت ثابت می باشد. این نوع ورق جزء استیل های ضد زنگ یا زنگ نزن میباشند که در همه اوضاع مغناطیسی می باشند.
 • از دیگر مشخصات ورق استیل ۴۲۰  ،درجه حرارت تمپر آن است. درجه حرارت تمپر برای این آلیاژ نباید از ۳۷۰ درجه سانتیگراد بیشتر باشد. به این موضوع توجه داشته باشید که این نوع ورق استیل حتماً باید از پیش پخته و بعد از جوشکاری باید آنیل کاری شود.

 • آلیاژ ۴۲۰ توانایی فرم پذیری مطلوبی در وضعیت آنیل دارد و قادر است تا RHC50  نیز سخت تر شود. بالاترین استقامت فرسودگی این فراورده زمانی آشکار می شود که رویه آن جلا داده شده باشد و یا سرسخت شود. این آلیاژ قابلیت ماشینکاری مناسبی را دارد.

 • میلگرد استیل ۴۲۰ یا همان فولاد ضد زنگ ۴۲۰  در استاندارد DIN به نام استیل۱.۴۰۲۱  معروف است. این‌گونه میلگرد از گروه فولاد های آلیاژی استنلس استیل بوده که با ویژگیX20Cr13  در بین فولادها شناخته می شود.

 •  استیل نسوز ۴۲۰ از عناصری مانند کروم، کربن، گوگرد، سیلیسیوم ،منگنز و فسفر تشکیل شده است. از میلگرد استیل ۴۲۰ در مکانهایی که امکان اصطکاک و سایش وجود دارد استفاده می شود.
 •  قیمت استنلس استیل ۴۲۰ در شرکت فولاد مرکزی دلاکان قابل مشاهده برای بازدیدکنندگان و مشتریان عزیز می باشد.

فولاد سردکار

 

 ویژگی های فولاد سردکار 

 فولاد سردکار یکی از گونه‌های فولاد است که درصد کربن بالایی دارد و با مقدار اندکی از دیگر عناصر آلیاژ شده است. که از جمله آنها می توان تنگستن، منگنز، کروم و مولیبدن را نام برد.این ساختار شیمیایی موجب شده تا درجه سختی و پایداری ابعادی بالایی پیدا کنند و در مقابل ضربه و سایش مقاوم باشند.
فولاد ابزار سردکار به خاطر اینکه در تولید ابزارهایی به کار می‌رود که در زمان کار دمای سطحی آنها بالاتر از ۱۰۰تا۲۰۰ درجه سانتیگراد نمی شود به این نام معروف شده اند. فولادهای آلیاژی SPK از پرکاربردترین فولادهای ابزاری سردکار یا پر آلیاژ است. اینگونه فولادها به فولادهای آلیاژی پرکربن نیز مشهور هستند. میلگرد SPK سختی پذیری بالایی برای سرد شدن با روغن و یا هوا می باشد. و در طول عملیات حرارتی از پایداری مناسبی برخوردار است.

 در زمان کار با فولاد SPK به این نکته توجه داشته باشید که این فولاد در برابر گرما دهی های سریع و نامنظم حساس می باشد.

 فولادهای اس پی کا دارای کروم بسیار بالایی هستند و از این عنصر در ساخت آنها استفاده شده است. در مقابل سایش استقامت مناسبی دارند و موجب شده تا سختی فولاد اس پی کا بیشتر شود. با اندکی تغییر در عناصر پایه فولاد اس پی کا و افزودن عناصری مانند وانادیوم و تنگستن به آنها فولادSPK R  و فولاد  SPK NL یا فولاد ۱.۲۳۷۹  ساخته می شوند که هر کدام علاوه بر سختی و مقاومت به سایش بالا ، ویژگی های مخصوص به خود را دارند.‌ همچنین فولاد اس پی کا با شماره استاندارد۱.۲۴۳۶  و فولاد SPK NL با شماره استاندارد ۱.۲۳۷۹ نامگذاری شده اند.

 از ویژگی های منفی فولاد ۲۳۷۹ قابلیت ماشینکاری ضعیف آن می‌باشد و از جمله کاربرد آن می‌توان به ابزار آلات نجاری و مهرزنی ،  ابزار آلات و تیغه های برشی، قالب های مهر زنی و فرم دهی سرد اشاره کرد.

 یکی دیگر از فولاد های نورد سرد فولاد آموتیت می باشد که به آن فولاد۱.۲۵۱۰  می گویند این فولاد ترکیبات مختلفی دارد که موجب شده ویژگی های متفاوتی داشته باشند.  به همین خاطر جهت مصارف مخصوصی استفاده می شوند. فولاد آموتیت از انواع فولاد سخت شونده در صنعت فولاد است که اصطلاحا به آن فولاد آبدیده می گویند.

فولاد 2080یا فولاد اس پی کا کاربردهای فراوانی دارد که به چند مورد از آنها اشاره میکنیم.
قالب های شکل دهی سرد ، ابزار جلا کاری ، ساخت تیغه های برش ، اندازه گیری خط تولید پروفیل ، قالب های کشش ، غلتک های فرم دهی ، ابزارهای برس در صنعت سرامیک و داروسازی .

 

 

 

 

آشنایی با  فولاد گرمکار

کاربرد انواع فولاد گرمکار را برای مواردی است که دمای آنها بالاتر از300 درجه سانتیگراد است به کار می‌برند. فولاد گرمکار از مقاومت سایشی بسیار مطلوبی برخوردار است. در مواردی که مقاومت و سختی در مقابل درجه حرارت بالا لازم است به سهولت مورد استفاده قرار میگیرد.   فولادهای گرمکار دارای کربن نسبتاً کم ،جهت به دست آوردن حداکثر چقرمگی هستند.
اضافه کردن عنصر وانادیوم به مجموعه ترکیبات فولاد مقاومت حرارتی فولاد را بیشتر میکند.
در مجموع عنصر وانادیوم برای بالا بردن مقاومت در مقابل سایش به این فولادها افزوده می‌شود.

خواص فولاد گرمکار:

 1. مقاومت در مقابل تغییر شکل در طول عملیات حرارتی
 2. استحکام کششی گرم بسیار زیاد
 3. مقاوم به ضربه
 4. مقاومت به سایش در دمای زیاد
 5. مقاومت در مقابل شوکهای حرارتی
 6. قابلیت ماشین کاری مناسب

 

انواع فولاد ابزار های گرمکار: فولادهای ابزار گرمکار متداول، بسته به عناصر اصلی مورد استفاده در ساختار جهت دستیابی به سختی، به ۳ گروه دسته بندی می شوند:

 1. فولاد های کروم دار
 2. فولادهای تنگستن دار
 3. فولادهای مولیبدن دار

 

ویژگی های فولاد ۲۳۴۳

کاربرد انواع فولاد گرمکار 2343 در صنعت در قالب های ریخته گری تحت فشار برای فلزات سبک ابزارهای پرس های اکستروژن فلزات و اکستروژن های سرد شونده با روغن با هوا و قالب های فرجینگ گرم و دایکست و اینسرت فلزات سبک میباشد.

 • فولاد ۲۳۴۴: از گروه فولادهای آلیاژی گرمکار است که با اسم فولادH13 و فولاد SKD61 و همچنین با ویژگی X40CrMOV5-1  در صنعت معروف می باشد. فولاد ۲۳۴۴ با ویژگی مقاومت بالا به ضربه به همراه سختی پذیری در هوا قابلیت خنک کاری در زمان کار با آب را دارا می باشد.‌
 • فولاد ۲۷۶۷:  فولاد ابزار گرمکار ۲۷۶۷ در استاندارد بهلر با نام K600 معروف است. دارای مشخصه 45NiCrMo16  در بین فولادها می باشد. فولاد ۲۷۶۷ دارای ترکیب شیمیایی ۵ درصد کربن، 4درصد سیلسیوم ، 5 درصد منگنز ،  یک و نیم درصد کروم ، ۲۵ درصد مولیبدن و 80/2%-30/4%نیکل و  مقدار اندکی گوگرد و فسفر میباشد.
 • فولاد ۲۷۱۴:  فولاد ۲۷۱۴ با اسم فولاد W500 و فولاد L6  و فولاد  56NiCrMoV7در صنعت مشهور است. فولاد 2714 به خاطر وجود نیکل دارای چقرمگی بالایی بوده. و در برخی موارد به شکل سرد نیز استفاده می شود. از مشخصه بارز این فولادها می توان به  مقاومت به سایش خوب را اشاره کرد.

انواع فولاد

کاربرد فولاد VCN150

فولاد  VCN150 با ویژگی 34CrNiMo6  یکی دیگر از فولادهای آلیاژی عملیات حرارت پذیر می باشد. که در استاندارد DIN آلمان با نام فولاد ۶۵۸۲‌شناخته شده است. این فولاد از نظر ساختاری همانند فولاد VCN100  بوده با این تفاوت که به دلیل سطح بالاتر عناصر آلیاژی از خواص مکانیکی مناسب‌تری با بازدهی بیشتر بهره مند باشد. فولاد ۶۵۸۲ از پرکاربردترین فولادهای ایران است. جهت آنیل کاری این فولاد باید آن را تا 650 الی 700 درجه سانتی گراد  به مدت ۲ ساعت زیر حرارت قرار داده و بعد آنرا تا دمای ۶۰۰ درجه سانتیگراد و با سرعت ۱۰ الی ۲۰ درجه در ساعت به شکل آهسته و در کوره سرد کرد.

کاربرد انواع فولاد از جمله کاربردهای فولاد ۶۵۸۲  در شفت های خارج از مرکز، قطعات چرخ دنده ها و شفت های مربوط به صنایع سیمان اشاره کرد. با توجه به چقرمگی بالا و  مقاومت به سایش مناسب، بهترین فولاد برای تیغه برش ورق های سیاه و گالوانیزه با ضخامت بیشتر از ۱۵ میلیمتر تا ۴۰ میلیمتر این فولاد می باشد.

تسمه VCN :تسمه مقطعی فولادی است که برای اتصال دو شفت استفاده می شود. انعطاف پذیری و تحمل فشار بالا از مشخصه‌های اصلی است که باید در تسمه VCN وجود داشته باشد. اختلاف اندازه عرض و ضخامت تسمه فولادی بسیار زیاد است. مهمترین ویژگی تسمه VCN مقاومت بالای آن در مقابل دما است که آن را تبدیل به بهترین انتخاب برای عملیات حرارتی کرده است.
تفاوت این تسمه ها در میزان ترکیب عناصر به کار رفته در ساخت آنها، به ویژه کربن است.
تسمه VCN200 بیشترین میزان مقاومت در برابر فشار و ضربه را دارد. ولی با توجه به نسبت کیفیت قیمت ، تسمه VCN150 بالاترین استفاده را در میان این محصولات فولادی دارد. از جهتی هم قیمت‌تسمه VCN100 نیز از بقیه انواع آن کمتر است.
 میلگرد VCN200برای ساخت شافت های بلند استفاده می‌شود که فشار بالایی را می تواند تحمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آگهی های مرتبط

مقالات مرتبط