آگهی چیست؟

فهرست

چند نکته در مورد تهیه آگهی

یکی دیگر از فعالیتهای روابط عمومی ارسال آگهی برای وسایل ارتباط جمعی به ویژه مطبوعات است.کلمه آگهی در فرهنگ فارسی مترادف خبر و اطلاع ، علم و معرفت ، شهرت ومعروفیت ، حدیث و روایت آمده است .

 در فرهنگ نفیسی از اعلان اینگونه تعریف شده است :اعلان هر مطلب مهمی است که جهت اشتهار و اطلاع عموم مردم برپارچه ها و کاغذنوشته و در گذرگاههای عامه بچسبانند و یا در روزنامه ها بنویسند .همچنین در فرهنگ معین در مورد آگهی می خوانیم :آگهی خبری است که از جانب فردی یا مؤسسه ای در روزنامه و مجلات و رادیو وتلویزیون انتشار یابد و آن غالباً جنبه تبلیغاتی دارد .

تا اینجا معلوم شد که آگهی ابزاری است برای آگاه کردن مردم از امری و اما آنچه از عنصر اطلاع دادن برخوردار می باشد می تواند در ردیف یکی از وسایل و ادوات ارتباطی قرار گیرد و با توجه به مطالب بالا می توان گفت : ” آگهی وسیله ای است که پیامگزار به یاری آن در ازای پرداخت هزینه ای مقصود خود را از راههای ارتباطی به اطلاع گیرندگان پیام می رساند”

دسته بندی انواع آگهی

 1-آگهی مستقیم یا تیزر:اسم این آگهی طبق مدت‌زمان آن شکل گرفته و زمان آن در تلویزیون ایران در کمترین حالت ۱۵ ثانیه و در رادیو حدود ۱۰ ثانیه می باشد وعموما ۴۰ تا ۶۰ ثانیه ادامه می یابد.
2-گزارش آگهی:آگهی هایی هستند که مکانیزم آنها مانند مستند است و هدف آن آشنایی مخاطب با مراحل تولید یک محصول می باشد و حداقل زمان آن هم ۲ دقیقه است و سقفی برای بیشترین زمان ندارد.
3-حک آرم: مدت پخش آن ۱۵ ثانیه و سایز کادر آن 1/5 برابر اندازه آرم‌شبکه می باشد و فاصله میان دو پخش جهت حک آرم در کمترین زمان ۵ دقیقه است.

 4-دعوت به تماشا:گونه ای از آگهی است که در سال‌های اخیر در تلویزیون ایران رایج شده است و متناسب با زمان هر برنامه در بیشترین حالت ۳ مرتبه و برای هر مرتبه ۱۵ثانیه می باشد که در یکی از شرایط پیش از شروع، ادامه و انتهای برنامه و یا هر سه پخش میشود.
5-زیرنویس: نوعی از آگهی که لازم به توضیح ندارد و در اکثر شبکه‌های تلویزیونی استفاده می شود. بر اساس قوانین اداره کل بازرگانی زمان پخش زیرنویس ۱۵ ثانیه است و کمتر از ۱۵ ثانیه همان ۱۵ ثانیه محاسبه می شود.
6-نشانه آگهی: براساس تعریف ارائه شده از سمت اداره کل بازرگانی نشانه آگهی عبارت است از نمایش نام و نشان تجاری صاحبان آگهی بدون گفتار به همراه آرم و نشان بازرگانی همراه با آهنگ مشخص شده در۶  ثانیه ابتدایی یا انتهای هر بسته آگهی که به تعیین اداره کل بازرگانی که به شکل روزانه از هر یک از شبکه های تلویزیونی پخش می شود.

تهیه آگهی 

نکات تهیه آگهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

آگهی های مرتبط

مقالات مرتبط