سه شنبه 19 آذر 1398

 33333

تغذیه برای سلامتی مهم است.یک رژیم غذایی ناسالم می تواند به بدن شما آسیب برساند و باعث افزایش وزن و حتی صدمه به اندام هایی مانند قلب و کبد شما شود.سلامتی از عدم موجود بیماری است .تغذیه مطلوب ،تهیه کلیه مواد مغذی از نظر نوع و مقدار ،سنگ بنای سلامتی وبرش پیشگیری می باشد.غذاهایی که ما میخوریم و مواد مغذی مورد نیاز ،آنها مهمترین عوامل محیطی هستند که بر رشد،پیشرفت ،عملکرد توانایی و سلامتی ما تاثیرمی گذارند.نحوه ساختن شیوه زندگی ما ،با تغذیه مناسب ،نظم و انظباط وبرنامه ریزی ورزشی تاثیر زیادی بر سلامت شخصی خواهد داشت و به کاهش هزینه های مراقبت پزشکی فاجعه بار کمک خواهد کرد.

1- ماهی (fish):

ماهی سالمون ،ماهی خال مخالی و شاه ماهی ،غذاهای عالی برای پوست سالم هستند . ماهی ها منابع غنی از اسیدهای چرب امگا3 هستند ،که برای حفظ سلامت پوست مهم می باشد.درحقیقت کمبود چربی های امگا3می تواند باعث خشکی پوست شود.چربی امگا3 می تواند پوست شما را نسبت به اشعه ماورا بنفش مضر خورشید کمتر حساس کند .ماهی ها منبع ویتامین E هستند.دریافت ویتامین Eکافی برای محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال های آزاد و التهاب ضروری می باشد.

 مهمترین خواص روغن ماهی :

1-روغن ماهی از پوست شما در مقابل سرطان های پوستی محافظت می کند.روغن ماهی خطر تابش آفتاب برروی پوست را کاهش می دهد.

2-ضد پیری می باشد.

3-روغن ماهی از چین و چروک صورت جلوگیری می کند.

4-روغن ماهی از ریزش مو جلوگیری می کند و همچنین شوره سر را برطرف می کند.

2- گردو (walnuts):

گردو ویژگی های بسیاری دارد که آن را به غذای عالی برای پوست سالم تبدیل می کند .گردو بیشتر از سایر آجیل ها در اسیدهای چرب امگا3 و امگا6 ثروتمند هستند .گردو حاوی مواد مغذی است که کمک می کند پوست شما سالم بماند. 

 

4444

مهمترین خواص گردو:

1- جوان سازی پوست

2-مرطوب کننده پوست

3-رفع سیاهی دور چشم

4-تقویت رشد مو

5-برطرف کننده شوره سر

000000

 3-گوجه فرنگی  (tomato):

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین c است و حاوی همه ی کاروتنوئیدهای اصلی از جمله کیلوپن می باشد.این کاروتنوئیدها از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می کند و باعث جلوگیری از چین و چروک می شود. گوجه فرنگی یک غذای عالی برای حفظ سلامت پوست می باشد.

مهمترین خواص گوجه فرنگی:

1-منبع درخشش آنی 

2-کاهش دهنده چربی پوست 

3-ترمیم منافذ پوست

4-نرمی پوست صورت

 4- سویا(soya):

سویا حاوی ایزوفلاون می باشد و چین و چروک ،کلاژن ،خاصیت ارتجاعی پوست و خشکی پوست را بهبود می بخشد . همچنین از پوست شما در برابر آسیب uv محافظت می کند.

خاصیت سویا برای پوست و مو:

1-جلوگیری از پیرشدن پوست

2-نرم کننده پوست 

3-تقویت مو 

5-شکلات تلخ (dark chocolat):

خوردن 20گرم شکلات تلخ با آنتی اکسیدان بالا در روز می تواند پوست شما را در برابر تابش اشعه ماوراء بنفش مقاومت کند.حتما شکلات تلخ را با 70% کاکائو انتخاب کنید تا بیشترین فواید را داشته باشد و شکر اضافه شده را به حداقل برسانید.

کاکائو حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کند. این آنتی اکسیدان ها باعث بهبود چین وچروک ،ضخامت پوست ،جریان خون و بافت پوست می شوند.

5555

خاصیت شکلات تلخ برای پوست:

1-سرشار از آنتی اکسیدان

2-محافظت از پوست در برابر اشعه فرابنفش

3-مرطوب نگه داشتن پوست

 6-چای سبز(green tea):

مشتقات اپیکاتچین که معمولا پلی فنول نامیده می شود در چای سبز وجود دارد که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی ،ضدالتهابی و ضد سرطانی می باشد.یکی از فواید چای سبز این است که از پوست شما در برابر آسیب و پیری جلوگیری می کند .همچنین رطوبت ،زبری ضخامت و خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد.

مهمترین خواص چای سبز:

1- سم زدایی 

2-روشن کنندگی پوست

3-کاهش وزن

4-کاهش لک صورت

5-بهبود جای جوش روی صورت

 7- کلم بروکلی (broccoli):

کلم بروکلی سرشار از ویتامین ها از جمله ( ویتامین A ,ویتامین C) ,روی و مواد معدنی زیادی می باشد که برای سلامتی پوست مفید هستند .همچنین دارای سولفورامان است که باعث جلوگیری از سرطان پوست می شود و از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی محافظت می کند.

9999

 فواید کلم بروکلی برای پوست و مو:

1-جلوگیری از چین و چروک

2-ضدآفتاب طبیعی 

3-تقویت مو

4-جلوگیری از ریزش مو

 

 منبع :ncbi.nlm.nih